Pečujte v létě o nohy: Jak na puchýře a popraskané paty? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 2. března 2024

Svátek slaví Anežka, zítra Kamil

Pečujte v létě o nohy: Jak na puchýře a popraskané paty?

Např. pro absorpci potu a proti tvorbě plísní se používají pudry. Zapudrovat si nohy je vhodné vždy ráno než poprvé vklouznete do bot.
Např. pro absorpci potu a proti tvorbě plísní se používají pudry. Zapudrovat si nohy je vhodné vždy ráno než poprvé vklouznete do bot. (Profimedia.cz)

Léto je dobou, kdy v sandálech ukážeme chodidla a pokud jsme je celý rok zanedbávali, jsou naše »resty« zjevné. Navíc mohou popraskaná kůže pat, kuří oka, mozoly a puchýře pořádně znepříjemnit chůzi.

„Pedikúru bychom si měli dopřávat alespoň 1x za měsíc, abychom předcházeli zdravotním komplikacím v podobě zarůstajících nehtů nebo otlaků, ze kterých se následně mohou vyvinout kuří oka,“ říká Alena Jírů z Kliniky krásy Anděl. „Některé zákroky není možné dělat doma, například v případě zarůstajících nehtů umí šikovná pedikérka nehet vypodložit tak, že se nadzvedne, netlačí a nezarůstá. Když nehet poporoste, je problém zpravidla vyřešen.“

Před ošetřením koupel
Přísada malého množství soli při koupeli změkčí suchou kůži kolem pat a pomůže snáze odstranit mrtvé buňky. Po koupeli je vhodné nohy ošetřit hydratačním přípravkem. Vrstva odumřelé kůže už není hydratovaná podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel, nečistotou se poškodí i zdravá kůže pod odumřelou vrstvou. K odstranění kůže použijte skleněné, nebo plastové pilníky, seřezávači kůže se můžete snadno poranit. Pro absorpci potu a proti tvorbě plísní se používají pudry. Zapudrovat si nohy je vhodné vždy ráno než poprvé vklouznete do bot.

Jak zabránit tvorbě puchýřů
* Udržujte nohy v suchu – mokré boty nebo ponožky způsobí puchýř rychleji.
* Pokud boty provlhnou, pak je nesušte rychle, tedy při vysoké teplotě – ta způsobí, že se srazí a začnou vyčnívat švy, které pak mohou způsobit puchýře.
* Nohy natřete krémem nebo nastříkejte sprejem proti pocení, což také sníží riziko jejich vzniku.
* Prevencí může být nalepit si na krizové místo náplast na léčbu puchýřů.
Když se puchýř utvoří, propíchněte ho a vydesinfikujte. Do zahojení pak udržujte místo sterilně čisté.

S mykózou k lékaři
Plíseň není vždy otázkou hygieny, zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Plísňové onemocnění může být příčinou popraskaných pat. V tomto případě je nutné navštívit lékaře a nasadit léčbu antimykotiky.

Autor:  neo

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.