3. den soudu s Petrem K.: Zásadní výpovědi o elektřině! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 5. prosince 2022

Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš

3. den soudu s Petrem K.: Zásadní výpovědi o elektřině!

Podle vyšetřovacího spisu měl proud vniknout do těla ve třech místech.
Podle vyšetřovacího spisu měl proud vniknout do těla ve třech místech. (Foto Aha!: Martin Sekanina, Zbyněk Pecák, ara)

Obžaloba viní Petra K. (37), že svou manželku a dceru zabil elektrickým proudem. Sám se ale brání jak samotné vraždě, tak verzi s elektřinou. Podle výpovědí svědků sice v práci pracoval s elektrickým obloukem, elektřině jako takové ale údajně nerozuměl. V tom ho před soudem podpořili zatím všichni svědci, ať už jsou na jeho straně, nebo proti němu.

Státní zástupce Vít Legerský: Připravil si zařízení
„Paragraf 86 trestního řádu podává obžalobu proti Petru K. ve skutku spočívajícím v tom, že minimálně od jara 2013 si uvědomoval prohlubující se odcizení manželky. V rámci své nevyzrálosti začal rozvíjet úvahy o velmi rázném řešení. Ze strachu z jeho ponížení a toho, že bude sám, spáchal vraždu tak, že si připravil nezjištěné elektrické zařízení, kterým svou manželku Moniku K. a nezletilou dceru Kláru K. vystavil účinkům elektrického proudu,“ stojí v obžalobě. Petr K. v půl šesté večer osudného dne podle obžaloby zapojil elektrické zařízení do sítě a zabil obě ženy. Podle státního zástupce to měla být rozšířená sebevražda.

Petr K.: Maximálně vyměním žárovku
Na elektřinu se Petra K. vyptává soudkyně: „Jak nahlížíte na verzi obžaloby o vraždě elektrickým proudem?“ Petr K.: „Nedovedu si to vysvětlit. Zaprvé nemám vůbec zkušenost v práci s elektřinou, v práci jsem nepotřeboval žádnou znalost v tomto oboru. Když nám doma jiskřila zářivka, tak Monika volala otci. Nebyl to koníček ani záliba, maximálně jsem vyměnil žárovku,“ odpověděl obžalovaný.
„Já jsem vyučen jako opravář strojů a zařízení – tříletý obor, hydraulika, věci, které se používají na šachtách, vzduchové ventily atd. Nikdy nic s elektřinou,“ vysvětluje.

Pozor! Svařoval elektrickým obloukem
Petr K. na dotaz státního zástupce uvedl, že absolvoval kurz svařování elektrickým obloukem. „Kurz zahrnoval teorii a praxi. I otázky bezpečnosti práce. Na školení jsme se vůbec nedozvěděli o účincích elektrického proudu na lidský organismus,“ prohlásil obžalovaný. Státní zástupce Legerský se ptal, kdo mu dělal v bytě elektřinu a jestli u toho byl. „Bylo to dávno, nemůžu říct, že jsem u toho byl. Přivezl jsem je na místo dodávkou,“ tvrdí Petr K.. Legerský se ptá, jestli je pozoroval při práci. To obžalovaný popírá. Fakturu za práci nemá. „Někdy v roce 2013 mi volal kvůli zásuvce. Ptal jsem se ho, jestli je to na 220 V, a on řekl, že ano. Vysvětloval jsem mu, jaké dráty kam zapojit,“ uvedl ve výpovědi policistům Moničin otec Erich N. To Petr K. u soudu upřesnil, že se stalo až v roce 2014, kdy montoval kamarádovi postel a lampu. „Volal jsem po cestě tchánovi, protože on přeci jen tomu trochu rozumí,“ řekl Petr K.

Kolega Vladislav Müller: V práci na elektřinu nesáhl
„Nikdy na hale neopravoval nic s elektřinou. Na elektřinu domů si volal kdysi firmu.“

Otčím Karel R.: Je to spiknutí
„Petr si myslí, a já si to myslím taky, že je to spiknutí. Nevíme, kde se ty elektroposudky vzaly.“

Matka Irena R.: S elektřinou nic nedělal
Několikrát ve své výpovědi zdůraznila, že o elektřině její syn nevěděl nic. „Všechno nakoupil, ale udělali to ti odborníci, kamarádi atd.,“ popsala, jak Petr K. rekonstruoval byt.

Soudní znalec: Znalostí není třeba

„Žádné zvláštní znalosti třeba nejsou. A ani speciální náčiní. Obecně lze říct, že zabít elektřinou můžete i pomocí předmětů, které jsou k dispozici v běžném hotelovém pokoji. Stačí kabel zapojený do sítě s odizolovaným koncem,“ řekl už dříve soudní znalec Karel Benda.

Novinář z oboru: Není to nic těžkého

„Na zabití elektřinou není nic těžkého. U dvouvodičové zásuvky musíte mezi oba dráty dostat tělo, které pak funguje jako spotřebič. Elektřina jde skrz něj. Smrtelný je průchod proudu srdcem, které se zastaví. Stačí na to chvíle,“ vysvětlil nedávno šéfredaktor portálu elektrika.cz Miroslav Minařík.Autor:  sch

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.