Česko válcují tisíce divočáků a ničí přírodu: Můžou za to i myslivci!

Tsunami divočáků se valí Českem. Ani velká města včetně Prahy nejsou výjimkou. Děsí zemědělce, kterým devastují úrodu, bojují s nimi myslivci, působí i karamboly na silnicích a dálnicích.
Skupinka zvědavých a zřejmě hladových divočáků má na svědomí víkendovou hromadnou kolizi několika aut na pražské Štěrboholské spojce, kde havarovala čtyři auta, zranění utrpěli dva lidé, tři štětináči srážku nepřežili. A zdá se, že bude hůř.
V Česku žije podle odborníků v současné době 70 tisíc dospělých divočáků. Ti každý rok zplodí okolo 130 tisíc selat. V roce 1971 střelili myslivci celkem 4803 kusů černé zvěře. Předloni v ČR už ulovili rekordních 185 381 divokých prasat. Je to o 111 185 štětináčů více než v sezóně 2011 – 2012.
Nedávno »prostřelila« na veřejnost zpráva, že letos musí padnout neuvěřitelných 300 tisíc kusů černé zvěře. Tak zle prý ale podle Luďka Králíčka z Českomoravské myslivecké jednoty v Praze nebude. „Tohle číslo se objevilo v souvislosti s výzkumem v Polsku. Číslo 300 000 vyřklo tamní Ministerstvo životního prostředí a týká se Polska,“ vysvětluje situaci Králíček.
Myslivec na Kroměřížsku skolil ženu: Slyšel prý šramot v křoví a tušil prase!
Celý článek
Změnilo se zemědělství. Na polích se pěstuje převážně řepka, slunečnice a kukuřice. „V obrovských lánech mají prasata optimální množství potravy, klid a dobrý úkryt,“ vysvětluje Luděk Králíček. V zimě pak nemají co jíst. Jsou inteligentní a odvážná, a tak do jara vyhledávají blízkost lidských obydlí. Ruch měst a provoz na silnicích je nevyplaší.
Stavbaři a úředníci chybují
Účinným opatřením, jak zabránit zvěři proniknout na silnice, jsou podchody a nadchody. Rychlostní silnice se oplotí a zvířata plot svede do široké »trubky«, kterou komunikaci překonají. Problém ale je, že ne vždy jsou budovány tam, kde jich je zapotřebí. „Přechody pro zvěř v krajině jsou důležité tam, kde jsou tisíc let staré migrační trasy. Zatímco okolo Prahy se nadělaly nesmyslné přechody za miliardy korun, žádný přechod není např. na dálnici D1 u Žďáru nad Sázavou, kde je situace v celé republice nejkritičtější. Před lety tam kamion zmasakroval naráz kolem 30 divočáků, ročně tam zahynou desítky možná stovky zvířat,“ dodává Luděk Králíček.
Odchytové klece
Mníšek na Příbramsku zase v boji s divočáky sází na odchytové klece. Díky nim myslivci odlovili více než 80 prasat z pozemků, na kterých není možné bezpečně střílet. Obce na Příbramsku i městská část Praha – Zbraslav vyvíjejí iniciativy k oplocení dálnice R4. Toto řešení může ale vyvolat námitky ochránců zvířat.
Vysavači přírody
Přemnožení divočáci škodí i v lesích. „Jsou to takoví vysavači přírody,“ říká jihlavský zoolog Aleš Toman. „Ničí hnízda ptáků hnízdících na zemi. Likviduje tetřevy, tetřívky, sluky, ale i malé zajíce a kolouchy. Přeryté louky po divočácích se vzpamatovávají někdy až dva roky,“ bilancuje časté řádění černé zvěře Toman.
Vini jsou i myslivci
„Za současný stav černé zvěře si můžeme také my, myslivci,“ říká Oldřich Sedlář (72) ze Žďáru nad Sázavou, který chodí s flintou po lese už 52 let. „Nedokážeme v přírodě ušetřit kvalitní silné kusy. Stará silná bachyně po nějakém čase vždy od stáda vyžene mladé kanečky, aby v tlupě nedošlo k příbuzenskému křížení. Takové statné zvíře dokáže oplodnit zase jen statný kanec, který si konkurenta do tlupy nepustí. Přitom není technicky možné, aby takový kňour oplodnil mladou nedorostlou bachyni. Když však silné zvíře střelíme, protože co je velké, na to se dobře střílí, začnou se množit mladá zvířata v tlupě mezi sebou, jak na běžícím páse,“ vysvětluje nečekanou explozi černé zvěře Oldřich Sedlář.
Když potkáte zvěř
*Brzděte, ale neuhýbejte. Je lepší narazit v menší rychlosti do zvířete, než skončit ve stromě, příkopu nebo protijedoucím vozu.
*Ztlumte dálková světla, zvíře oslepují.
*Použijte klakson.
*Vidíte-li jedno zvíře, počítejte s tím, že za ním může jít zbytek stáda.
Když zvíře srazíte
*Volejte 158 – máte povinnost sražení ohlásit místním myslivcům. Policie vám dá kontakt nebo jim zavolá sama.
*Pokud si zvíře necháte, dopouštíte se trestného činu pytláctví a hrozí vám až dva roky vězení.
*Se zvířetem nemanipulujte, mohlo by vás zranit, nebo může být nakažené vážnou nemocí přenosnou na člověka. Postavte před něj výstražný trojúhelník a čekejte na myslivce.
Foto Aha! – Marie Valdmanová, Jiří Čada, David Malík