Vepřový řízek s nivou podle Tomáše Miky

Nebaví vás připravovat stále to samé? Přečtěte si naše tipy, jak vylepšit osvědčené recepty!
POTŘEBUJETE:
- 600 g vepřového karé
- 120 g nivy
- 4 vejce
- hladkou mouku
- sádlo
- sůl
- mletý pepř
Na salát:
- 800 g salátových brambor
- 2 mrkve
- 1 petržel
- ¼ celeru
- 3 natvrdo uvařená vejce
- 2 kyselé okurky
- 1 šalotku
- 4 lžíce majonézy
- 1 lžíci dijonské nebo plnotučné hořčice
- 1 lžíci octa
Karé nakrájíme na 8 kusů, naklepeme, osolíme a opepříme. Do mísy s rozklepnutými vejci přidáme nastrouhanou nivu. Plátky obalujeme v mouce, vejcích s nivou a strouhance. Smažíme zvolna na sádle, po vyjmutí řízky dáme na savý papír, abychom je zbavili přebytečného tuku.
Brambory uvaříme ve slupce v osolené vodě na skus cca 12 minut. Necháme vychladnout, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Kořenovou zeleninu a okurky nakrájíme na drobné kostičky a v osolené vodě uvaříme na skus cca 7 minut.
Na posledních pár vteřin k zelenině přihodíme na kostičky nakrájenou šalotku. Uvařenou zeleninu s cibulí necháme v sítku okapat a zchladit. Nakrájené brambory a zeleninu přendáme do mísy, osolíme, opepříme, přidáme ocet, majonézu a zlehka, ale důkladně promícháme.
Filety kuchyňsky upravíme, osušíme, potřeme směsí z mořské soli, oleje, bylinek a špetky drceného česneku. Filety necháme v chladu odležet. Obalujeme v hladké mouce se špetkou sody, ve vejcích s kapkou oleje a ve strouhance. Smažíme na 4 – 6 minut ve fritovacím hrnci. Podáváme s domácím bramborovým salátem.