Lexikon Potravin. 10.díl: Vše o vejcích
Vejce jsou v kuchyni doslova nepostradatelnou surovinou. Používají se k samostatné konzumaci, ale také k přípravě řady dalších pokrmů.
Mluvíme samozřejmě o vejcích slepičích, která se nejčastěji používají. Dají se ale použít i jiná vejce? Například kachní nebo husí? A jak je to s křepelčími vajíčky? Dnešní díl našeho seriálu vám na to odpoví.
Víte, že...
- Vejce kromě vitaminu C obsahují většinu ostatních vitaminů – A, D, K, E a většinu ze skupiny B. Jsou zdrojem bílkovin, minerálů i stopových prvků.
- Tvrzení, že konzumace vajec zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, je mýtus. Problémy související s cholesterolem způsobuje spíše nepřiměřená konzumace tuků.
- Vaječný bílek je vynikajícím kosmetickým prostředkem na pleť – vypíná ji a pomáhá tak proti vráskám. Udělejte si masku z bílků a medu. Smíchejte jeden nebo dva bílky se lžící medu a ušlehejte do pěny. Naneste na očištěnou pleť a nechte asi 10 až 15 minut působit.
- Žloutek je zase výborným prostředkem ke zlepšení kvality vlasů. Dva žloutky smíchejte se dvěma lžícemi olivového oleje a naneste na vlasy. Zabalte je do ručníku a nechte alespoň dvě hodiny působit. Pak masku smyjte vodou. Vlasy budou hebké a lesklé.
Jak poznat čerstvé vejce?
- Dejte do sklenice 100 ml vody a 10 g soli. Vejce do vody ponořte. Klesne-li ke dnu, je zcela čerstvé.
- Pokud se tupým koncem ve vodě vzpřímí směrem ke dnu, jde o zhruba týden staré vejce.
- Plave-li vejce volně po hladině, může být staré i několik měsíců.