Armádu okradli o padesát tisíc | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 3. prosince 2022

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Armádu okradli o padesát tisíc

Kasaři pokladnu navrtali.
Kasaři pokladnu navrtali.  (Ilustrační foto ara)

O značnou částku 50 tisíc tehdejších korun okradli před koncem roku 1922 neznámí lupiči československou armádu. Opovážlivě se totiž vloupali do kanceláře vojenské stavební odbočky v Olomouci, kde vyloupili »nedobytnou« pokladnu.

A jak se dalo čekat, pobertové zmizeli i s penězi. Případ popsal deník Československá republika dne 30. prosince zmíněného roku pod titulkem Krádež ve vojenské stavební odbočce. Podle listu k vloupání došlo v nočních hodinách. Kasaři po vniknutí do kanceláře navrtali pokladnu na její zadní straně a dvěma takto vzniklými otvory se dostali k uloženým penězům.

O skutečně značné škodě, kterou armáda utrpěla, svědčí pohled na ceny platné v roce 1922 – například litr mléka stál 3,30 Kč, kilogram másla 49 Kč, pánské boty 216 Kč. Kromě krádeže peněz nenechaví ničemníci prohledali a zpřeházeli vojenské písemnosti na psacím stole. Pak se ztratili v nočních olomouckých ulicích. „Bylo zahájeno usilovné pátrání,“ podotkl deník. Po stopách lupičů se vydala jak olomoucká policie, tak i příslušná vojenská složka. Zda byly úspěšné, není známo.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.