Jak si chránit zrak? Lékařky radí...

Téměř každý z nás se během svého života setká s nějakým problémem týkajícím se očí. Ať už jde o zánět spojivek, potíže spojené s alergií, potřebu brýlí alespoň na čtení nebo závažnější potíže jako šedý či zelený zákal… Víme, že je nutné chodit na pravidelné preventivní prohlídky k zubaři nebo ke gynekologovi. Na zrak často zapomínáme, a to i přesto, že tímto smyslem vnímáme až 80 procent podnětů ze svého okolí. Na co při péči o oči nesmíme zapomínat?
Nejen mrkev prospívá
Celkové zdraví organismu má vliv i na náš zrak. Například u lidí trpících diabetem je riziko ztráty zraku 10 – 20krát vyšší než u zdravých osob. Rizikové pro poškození zraku jsou i onemocnění srdce a cév, Alzheimerova choroba, obezita, vysoký tlak nebo kouření. Abychom se vyhnuli civilizačním chorobám, které negativně ovlivňují i zrak, je klíčová zdravá životospráva. Pravidelný pohyb a vyvážený jídelníček bez alkoholu a cigaret pomohou nejen zraku. Správnou funkci očí podpoří vitamin A (zdrojem jsou mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy a obilné klíčky) a vitamin C (ovoce a zelenina), nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), minerály jako zinek (luštěniny a vaječný žloutek) a selen (česnek), karotenoidy např. lutein (listová zelenina a bobulovité ovocné plody). Tyto látky mají významný antioxidační účinek a chrání buňky sítnice před poškozením.
Spěte, odpočívejte
I oči potřebují spánek, a to alespoň 6 – 8 hodin denně. Očím neprospívá ani dlouhodobá práce u počítače. „Lidské oči byly původně zvyklé zaostřovat spíše do dálky. V dnešní době je zatěžujeme dlouhodobou prací nablízko, což vede k jejich únavě. Při soustředěné práci na počítači navíc často zapomínáme mrkat, oční rohovka pak není dostatečně hydratovaná a oči nás mohou pálit či řezat a vidění může být neostré,“ upozorňuje oftalmoložka Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. z kliniky NeoVize. „Pokud pracujete celý den na počítači, může si neustálým zaostřováním na monitor způsobit takzvanou akomodační křeč. Proto je dobré dodržovat pravidlo 20-20-20, tedy po 20 minutách práce na počítači přeostřit na 20 vteřin na předmět ve vzdálenosti 20 stop, což je asi 6 metrů, aby si oči odpočinuly,“ dodává oftalmoložka.
Zrakový trénink
Jde o soubor cviků, který vám na míru může sestavit oční lékař. Je vhodný, pokud trpíte rozmazaným či dvojité viděním, únavou očí, bolestmi hlavy, ospalostí, pálením a slzením očí. Důvodem bývá obvykle celodenní práce na počítači. „Tyto obtíže jsou obvykle spojeny se dvěma typy problémů. První se týkají zaostřovacího svalu, jenž zajišťuje přeostřování do dálky a do blízka. Druhým jsou takzvané vergenční poruchy, tedy poruchy souhybů očí,“ vysvětluje primářka oční kliniky NeoVize MUDr. Lucie Valešová. Zrakový trénink na míru vám může pomoci tyto potíže řešit. Obvykle jde o oční cviky, které provádí pacient denně alespoň po dobu tří měsíců.
K lékaři včas!
Zrak před poškozením můžeme chránit i kvalitními slunečními brýlemi s UVA i UVB filtrem. Důležité jsou rovněž ochranné brýle při sportu anebo při práci, kde je zrak ohrožen (například broušení, sváření, sekání, ale třeba i manipulace s chemikáliemi či úklidovými prostředky). Součástí prevence jsou také pravidelné lékařské prohlídky. Každý člověk by si proto měl nechat vyšetřit oči jednou za dva roky, a to i v případě, že žádné potíže nemá. Pokud je vám více než 40 let, oční prohlídky absolvujte každý rok. Máte-li se zrakem jakékoliv potíže, objednejte se k očnímu lékaři ihned. Můžete včas odhalit například šedý nebo zelený zákal, který se snadněji odstraní. „Dnes odstranění šedého zákalu trvá krátce, vůbec nebolí, po zákroku jde pacient domů a už druhý den na operované oko normálně vidí. Společně se šedým zákalem dnes umíme odstranit též astigmatismus i dioptrie na všechny zaostřovací vzdálenosti,“ shrnuje MUDr. Skorkovská.