Jaké další potíže vás po prodělaném Covidu mohou trápit?

Řada lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, se ještě několik týdnů po uzdravení necítí vůbec fit. Některé problémy, jež během nemoci měli, přetrvávají, objevují se u nich i další potíže, které předtím nepociťovali. Lékaři tyto stavy začaly souhrnně označovat jako postcovidový syndrom. Podle nich jím trpí až 35 % pacientů. Jak tyto nepříjemné následky nemoci řešit? Mohou pomoci například lázně?
5. Potíže s dýcháním
Jde o pocit tíhy na hrudi, dušnost a zadýchávání i při běžné pomalé chůzi. Takové obtíže má část vyléčených pacientů i 3 měsíce po prodělaném onemocnění. Vyšší riziko následných dýchacích potíží je u pacientů, u nichž byly plíce virem napadeny.
Příčina
Virus napadá buňky plicních sklípků. Imunitní systém po nějaké době rozpozná napadené buňky a zničí je, dojde k zánětlivé reakci a v ideálním případě se pak plíce začnou hojit a postupně se potahovat zdravými buňkami. V horším případě může dojít k tvorbě jizev a napadené části plic už se znovu neprovzdušní. Zjizvení může postihnout část nebo celý lalok plic, v tom případě plíce ztrácí svou funkci.
Řešení
V mírnějších případech se doporučuje kromě režimových opatření (odpočinek, zdravá strava, vynechání kouření…) postupné zařazování fyzické aktivity (ideálně chůze). S lékařem nebo fyzioterapeutem se poraďte, jak provádět dechová cvičení, která pomohou optimálnímu okysličení krve. Dále můžete vyzkoušet inhalace přírodních minerálních vod nebo mořské vod a terapii kyslíkem.
6. Problémy se srdcem
Poruchy srdečního rytmu můžeme v souvislosti s nemocí covid-19 pozorovat i po jejím odeznění. Aby mohlo srdce pumpovat okysličenou krev ke všem dalším orgánům v těle, potřebuje být rytmicky poháněno elektrickými impulsy. Pokud jsou tyto impulsy zpomalené, nebo zrychlené, mluvíme o srdeční arytmii.
Příčiny
Může k ní docházet v souvislosti se záněty cévní stěny, případně zánětem srdečního svalu nebo myokardu (osrdečníku), k němuž u některých pacientů
s covidem může dojít.
Řešení
V první řadě je důležitý odpočinek, eliminace stresu a dostatek spánku. Na druhou stranu je potřebná i pravidelná pohybová aktivita, jejíž intenzita se postupně zvyšuje dle možností pacienta. Pomohou i bylinky jako kozlík, meduňka, dobromysl nebo ginkgo biloba.
7. Bolesti svalů a kloubů
Obvykle se objevují jako předzvěst onemocnění a mohou pacienta trápit v průběhu nemoci i 3 měsíce po uzdravení. Potíže většinou popisují pacienti středního věku, kteří měli lehčí až středně těžký průběh onemocnění. Roli tu však hrají i přidružená onemocnění. Vyšší riziko následných bolestí kloubů je například u pacientů s artrózou.
Příčiny
Bolesti souvisí jednak s vyčerpáním imunitního systému a také zánětem stěny cév a nižším okysličením svalů a kloubů.
Řešení
Nepřepínejte se, pohybové aktivity omezte na chůzi, postupně si prodlužujte trasy a zvyšujte intenzitu. Doplňujte vitaminy a minerály, zejména hořčík a vápník. Pomohou také masti z kostivalu, měsíčku či jitrocele, jemné masáže, koupele s borovicovou pryskyřicí nebo tužebníkem jilmovým. Uleví i obklady s nastrouhaným křenem nebo bramborami.
Dalščí potíže spojené s covidem a také jak je řešit najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.