LEXIKON ZDRAVÍ: Dornovou metodou proti bolesti zad i kloubů...

Obtíže pohybového aparátu jsou jedním z nejčastějších civilizačních onemocnění. Podle statistik jimi v nějaké formě trpí až 80 % dospělé populace. Ať už pracujeme fyzicky, nebo celý den sedíme, dříve nebo později nás problémy s páteří a klouby mohou dostihnout. Dnes vám přiblížíme účinné léčebné terapie a nezapomeneme ani na prevenci a pomoc v podobě cviků podle zkušené lektorky Fit Pain Free.
DORNOVA METODA
Jde o jemnou manuální terapii, při které se mírným tlakem uvádějí klouby a obratle do svých původních správných poloh, a to téměř na milimetr přesně. Je známá od 70. let minulého století, kdy ji vyvinul Dieter Dorn, majitel pily z Bavorska, který se jako »nelékař« snažil po celý život tuto terapeutickou metodu zdokonalovat a zpřístupnit ji co nejvíce lidem. Jedná se o celostní metodu, která pracuje primárně s páteří a klouby, ale může pomoci odstranit i onemocnění související. Uvolňuje psychické i fyzické bloky, svalstvo a tok energie v organismu. Odstraňuje tedy příčiny potíží, které jsou-li odstraněny, mizí i příznaky.
Co léčí
Vyrovnává statiku těla, pomáhá tedy při různých bolestech pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, skolióza, tenisový loket, posunutí pánve, ale i při potížích s čelistmi či polykáním. Dále může prospět při střevních a žaludečních potížích, znecitlivění končetin, bolestech hlavy, závratích, vysokém tlaku a srdeční arytmii nebo u dětí při problémech s koncentrací.
Jak ošetření vypadá
1. FÁZE: Při prvních dvou návštěvách se zpravidla provádí diagnostika problému pacienta a následné vyšetření a ošetření kloubů a obratlů. V případě, že ošetřovaného bolí například bedra, provede terapeut diagnostiku možného posunu pánve tak, že pacientovi, který je uvolněný vleže na zádech, zkontroluje stejnou délku dolních končetin, tj. jestli paty přiléhají k sobě na stejném místě. Terapeut s pomocí pacienta provede jemně krouživý pohyb v kyčlích, dokud paty nejsou u sebe. Pokud k sobě paty nepřiléhají na stejném místě, je pánev pacienta více či méně vychýlená a terapeut začne pracovat na návratu obratlů a kloubů do správných pozic.
2. FÁZE: Terapeut vždy zjistí pohmatem, na kterou stranu je daný obratel vychýlen a podle toho jej jemným tlakem, kdy obchází svalovou ochranu obratle, směřuje na správné místo. Vše se děje pozvolna a pomalu, nikoliv trhavými pohyby, proto je metoda bezpečná i pro pacienty, kteří v minulosti podstoupili operaci páteře. Ošetření vyžaduje rovněž aktivní spolupráci ošetřovaného, který podle pokynů terapeuta při tlaku na jednotlivé obratle může kývat rukou nebo nohou, případně kroužit hlavou a podobně. Po ošetření obratle nebo kloubu terapeut vždy oběma rukama jemně hladí ošetřované místo směrem ke kostrči nebo ke konci končetin. Podpoří se tím proudění energie v těle.
3. FÁZE: Celou terapii lze doplnit tzv. Breussovou masáží, kdy se jemně masírují akupresurní body na páteři, a tak se uvolňuje napjaté svalstvo, které může nepříjemně tlačit na meziobratlové ploténky. V některých případech se Breussova masáž provádí ještě před samotným ošetřením Dornovou metodou, a tehdy, kdy je problém dlouhodobý a svaly kolem páteře jsou stažené.
Po samotném ošetření může pacient být unavený až malátný. To je způsobeno uvolněním svalů i úlevou od bolesti. Doporučuje se pak přijímat dostatek tekutin, což jednak zmírní únavu a podpoří i vylučování škodlivin z kloubů a vazů. Rovněž je důležité nezvedat bezprostředně po ošetření nic těžkého a nepřetěžovat pohybový aparát. V den ošetření je vhodné vynechat fyzicky náročné aktivity.
Kdy se dostaví úleva
Úleva se dostavuje již po prvním ošetření. To však neznamená, že problém je vyřešen. Zpravidla je potřeba minimálně tří návštěv, aby byl problém odstraněn. Pacient musí aktivně spolupracovat na řešení potíží nejen při samotném ošetření, ale také doma. V domácím prostředí pak cvičí jednoduché cviky dle doporučení terapeuta. V případě, že jsou potíže dlouhodobé a vracejí se i po několika ošetřeních, je nutné, aby se pacient zamyslel nad svými pohybovými stereotypy a snažil se je upravit tak, aby si neškodil. Typické je například sezení s nohou přes nohu, které páteři neprospívá.
Kdo ji poskytuje: Fyzioterapeut, masér nebo lékař, který absolvoval akreditovaný kurz.
Pro koho se nehodí
Metoda je vhodná pro každého člověka, který je alespoň trochu mobilní. Nehodí se pouze pro pacienty s pokročilou osteoporózou, při akutních zánětech nejen pohybového aparátu nebo bezprostředně po operacích páteře.
Více o terapiích na bolest pohybového aparátu včetně vhodného cvičení najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.