LEXIKON ZDRAVÍ: Přírodní pomoc na bolavá záda a klouby
Na bolesti zad a kloubů pomohou také bylinky, rady našich babiček nebo pobyt v lázních...
Pomocníci z přírody
Zázvor
Připravte si zázvorový obklad na záda nebo na bolavé klouby. Nastrouhejte zázvor, vložte do plátěného sáčku a ohřejte v mikrovlnné troubě na cca 2 minuty. Tyto obklady přiložte na postižené místo alespoň 2x denně po dobu jednoho měsíce. Záda by měla povolit
Rozmarýn
Koupel pomáhá zmírnit bolesti zad i kloubů a svalové napětí. Cca 50 g rozmarýnu zalijte 500 ml vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat a pak nálev proceďte do teplé vany.
Smrkové jehličí
Podobně jako rozmarýn uvolňuje svalové napětí a mírní bolesti zad. Kilogram jehličí povařte v 5 litrech vody. Pak přeceďte do koupele o teplotě 38 až 45 °C, ve které pak vydržte 15 – 20 minut.
Třezalka tečkovaná
Květy třezalky zalijte olivovým olejem tak, aby byly zakryté. Nádobu uzavřete a nechte několik týdnů na slunci nebo na teplém místě. Až olej zčervená, přeceďte jej a nalijte do tmavé láhve. Použijte k masážím bolavých zad a kloubů.
Sporýš lékařský: Obsahuje třísloviny, hořčiny a sliz, které působí protizánětlivě. Z nadzemní části rostliny připravte kašovitý zábal, kterým pokryjte bolavá místa. Nechte působit přes noc.
Chilli papričky: Obsahují látku kapsaicin, která má protizánětlivé účinky. Obklad připravte podobně jako ten zázvorový. Po přiložení na bolavé místo ucítíte nejprve pálení a pak příjemné teplo.
DALŠÍ MOŽNOSTI
Teplo: Suché teplo je starou známou metodou, jak uvolnit bolavá záda. Takže »kočka« kolem beder určitě nezklame. Modernějším řešením může být i neoprenový pás.
Froté ručníky: Páteř třete mokrou žínkou směrem nahoru 3x a potom suchým ručníkem směrem nahoru, také 3x. Postup 3x zopakujete. Pak se přikryjte a odpočívejte. Mokrý otěr prokrvuje a uvolňuje napětí okolo páteře.
Otužování: Pokud chcete předejít bolestem, po koupeli se vždy pár minut sprchujte studenou vodou. Docílíte tím prokrvení svalů, které budou odolnější.
Mírný pohyb: I když trpíte bolestí, je dobré se alespoň mírně pohybovat. Bolesti budou snesitelnější, než když se nebudete hýbat vůbec.
Akupresura: Tato starobylá čínská metoda využívá tlaku na určité nervové body na těle. Tlak se vyvíjí prsty, palci, lokty. Důležité je, aby tlak byl vyvíjen správnou intenzitou a na správném místě. Proto je vhodné navštívit odborníka. Výhodou této metody je poměrně rychlá úleva a bez chemie.
Masáže a fyzioterapie: V případě bolavých zad je vhodné je kombinovat a obojí by měl provádět odborník. Každé fyzioterapii by měla předcházet kompletní diagnostika. Samotné masáže při chronických bolestech obvykle nepomůžou trvale.
Lázně: Pro léčbu pohybového aparátu se povětšinou využívají koupele, ale ani pitné kůry nejsou opomenuty. S lázeňskými pobyty to je v současné době pandemie složitější, ale doufejme, že je již brzy půjde využívat v plném rozsahu. Doporučit lze například tyto lázně:
* JÁCHYMOV
Lázně v Jáchymově byly založeny v roce 1906 jako první radonové lázně ve světě. Radonová voda je čerpána z 500 metrů pod zemí, z dolu Svornost, který funguje jako uranový důl již od 16. století. Jsou zde prameny Curie, C1, Běhounek a Agricola, které mají teplotu od 29 do 36 °C a odkud je voda potrubím vedena do jednotlivých lázeňských domů. Při radonové koupeli je tělo vystaveno sprše radonových alfa částic a spouští řadu fyziologických reakcí, jako jsou např. stimulace vnitřních orgánů, produkce hormonů, tlumení bolesti a posílení imunitního systému. Voda působí příznivě na nemoci kloubů, periferní nervové soustavy a páteře, kožní onemocnění, cukrovku, dnu, poúrazové stavy, Bechtěrevovu chorobu a některé nemoci oběhové soustavy.
* OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
Jde o sirnaté lázně v kraji Moravské Slovácko. Místní prameny se využívají při léčbě ortopedických, revmatologických, neurologických a kožních onemocnění. Byly objeveny již v 18. století při hloubení obecní studny. V roce 1901 byla místní voda uznána za léčivou a o dva roky později již byly vybudované lázně. Koupele uvolňují svalové napětí, ulevují při zánětlivých onemocněních kloubů, bolestech páteře a prospívají při léčbě pooperačních stavů. Zmírňují příznaky nejrůznějších ekzémů, vyrážek, akné nebo lupénky a hojí ložiska těchto nemocí. Dále prospívají při problémech s lymfatickým systémem a cévních chorobách, např. ateroskleróze.
Více o terapiii pro bolavá záda a klouby včetně cvičení najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.