Cestování: Český les - přírodní hranice mezi našimi a německými zeměmi...

Zprvu byla zdejší krajina plná divokých zvířat, postupem času tu ale vyrostly malebné vesničky a lidé tyto původní obyvatele vyhnali. Všechno se ale v oblasti Českého lesa změnilo s příchodem 2. světové války. A ačkoli byly obce srovnány se zemí, zdejší příroda díky tomu zažila renesanci. Připadat si tu budete jako v jiném světě. Vydejte se tedy spolu s námi na turistiku po plochých horských hřebenech, přes nivy a slaniště…
Český les volně navazuje na Šumavu, které je zdejší krajina trochu podobná. Snad jen s tím rozdílem, že vrcholky hor jsou tu o něco nižší. Ten nejvyšší, Čerchov, se tyčí do výšky 1042 m n. m. Pro oblast jsou charakteristická také rašeliniště a nivní lady, které obývá spousta vzácných druhů živočichů. Region je to pro pěší turistiku jako stvořený. Během výletů se proplétáte zaniklými vesnicemi, které se vždy jakoby náhodou vynoří z hustého lesa. Společnost vám budou dělat srnky, zajíci a budete-li mít štěstí, zahlédnete i vzácné tetřevy, kteří se do Českého lesa po letech zase vrátili. V pohraničí se dodnes dochovala řada vojenských opevnění a nouze zde není ani o kulturní památky.
Skrz naskrz rašeliništěm Podkovák
V severní části Českého lesa je od roku 2009 otevřena naučná stezka vedoucí napříč vzácným rašeliništěm Podkovák. Po povalovém chodníku budete procházet mezi sytě zeleným porostem, spatříte například i vzácnou masožravku rosnatku okrouhlistou a na informačních panelech se dozvíte spoustu zajímavostí o životě v blatech. Trasa končí výhledem na rašelinná jezírka. Nejlépe se sem dostanete po další naučné stezce vedoucí z (a zpátky do) nedaleké obce Lesná. Měří celkem 11 kilometrů a absolvovat ji zvládnou i méně zdatní turisté.
Více o českém lese najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.