Český les - cestování krajinou zaniklých obcí...

Zprvu byla zdejší krajina plná divokých zvířat, postupem času tu ale vyrostly malebné vesničky a lidé tyto původní obyvatele vyhnali. Všechno se ale v oblasti Českého lesa změnilo s příchodem 2. světové války. A ačkoli byly obce srovnány se zemí, zdejší příroda díky tomu zažila renesanci. Připadat si tu budete jako v jiném světě. Vydejte se tedy spolu s námi na turistiku po plochých horských hřebenech, přes nivy a slaniště…
Do Muzea železné opony na Rozvadov
V Rozvadově si mohou zájemci připomenout neveselou kapitolu naší historie. Nachází se tu nové Muzeum železné opony, které mapuje vývoj naší vlasti od dob 1. světové války. Uvidíte zde nejen funkční vojenské vysílačky a dobové fotografie, ale i takové skvosty, jako jsou osobní telefon prezidenta Husáka nebo originální uniformu a pendrek policisty zasahujícího na Národní třídě v roce 1989. Otevřeno je ve středu a sobotu mezi 11. a 17. hodinou, vstupné stojí rovnou stokorunu. Další ze zdejších muzeí vás zase interaktivní formou seznámí s životem pohraničníků. V prostorách původních budov pohraniční roty si prohlédnete dobově zařízené ubikace i kanceláře a k vidění budou i hrané scénky. Otevřeno je kdykoli po předchozí domluvě a vstupné je dobrovolné.
Za výhledy na vrchol Čerchova
Čerchov je nejen nejvyšším bodem Českého lesa, ale také jakýmsi symbolem Domažlicka, a tak by byl hřích si na jeho vrchol neudělat výlet. První turisté jej pokořili již v 19. století, teprve na začátku 20. století tady ale vyrostla kamenná rozhledna, která byla pojmenována po průkopníkovi turistiky v regionu, Vilému Kurzovi. K věži (otevřená je ovšem už pouze do konce září, a to o víkendech) vede červeně a modře značená trasa z České studánky. I tak se z vrchu nabízí pěkný pohled do zalesněného okolí.
Více o Českém lese najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.