LEXIKON ZDRAVÍ - Plastika: Jizvy a strie

Strie jsou druhem jizvy, jež vznikají při zvětšení objemu těla, kdy se objeví prasklinky na kůži, která je příliš napínána. Jizvy nebo strie představují estetický problém, a to hlavně v případech, kdy jsou na viditelných místech.
Jizvy vznikají po řezných či tržných ranách (tady je někdy nutné šití), po císařském řezu nebo jiném operačním zákroku, oparu, popálení, neštovicích, akné. Regenerací poškozeného místa dochází k vytvoření nové vrstvy kůže, která je světlejší nebo červenější než její okolí, a proto je rozeznatelná. Někdy dochází ke zvětšování objemu jizvy a vzniku keloidní jizvy nejčastěji na krku a zádech. Taková jizva je zbytnělá a má červenou až fialovou barvu, která později bledne na šedorůžovou. Strie se často objevují v průběhu těhotenství, při rychlém růstu nebo při velkém přibývání na hmotnosti, ať už ze zdravotních, nebo jiných důvodů.
Řešení: Odstranění jizev a strií je dnes běžně prováděný zákrok. Nejčastěji se odstraňují jizvy po akné, starší jizvy po úrazech nebo operačních zákrocích, ale i jizvy po faceliftu, zmenšení prsou nebo korekci břicha, tzv. abdominoplastice (ta se provádí např. po těhotenství, výrazném zhubnutí…) Současným efektem bývá i barevné sjednocení pleti. Obecně platí, že jizva nikdy nezmizí úplně, jen je méně viditelná. Čím je jizva mladší, tím lepší je výsledný efekt. Nejlepších výsledků se dosahuje s jizvami mladšími 6 měsíců.
Pomoc doma: Menší viditelnosti jizvy můžeme dosáhnout i správnou péčí ihned po vytvoření jizvy. Sem patří pravidelné promašťování jizvy např. vepřovým sádlem, měsíčkovou mastí nebo jiným krémem či olejem, který stimuluje vyhlazení jizvy. Důležitá je i masáž, ideálně spojená se zmíněným promašťováním. Využít je možné i silikonové kompresní náplasti, které podpoří vstřebávání jizvy.
Co nabízí plastická chirurgie
1) Chirurgické řešení jizvy
Přistupuje se k němu v případech, kdy jsou jizvy rozsáhlé a velmi výrazné, zjizvená tkáň se vyřízne a okraje rány se sešijí, případně se jizva nahradí kožním implantátem. Tento postup je obvyklý např. u popálenin. Zákrok by měl vždy doporučit lékař.
2) Laserová metoda
Výhodou laserové metody obecně je šetrnost, rychlé hojení a intenzivní působení na postižené místo. Před ošetřením je vždy nutná konzultace s lékařem. Po laserovém ošetření vznikají zarudnutí a stroupky, které se po cca 2 dnech sami odloučí. Ošetřená místa je nutné několik týdnů chránit před sluncem, používat krém s faktorem SPF 50, používat hojivý krém dle doporučení lékaře, kterým ošetřená místa potíráme. Efekt laserového ošetření se dostaví během několika měsíců, kdy jizva postupně bledne a získává barvu okolní pokožky.
Druhy laserů
* Biostimulační: Světelná energie tohoto laseru podporuje regeneraci buněk a jizva se lépe hojí. Nejčastěji se používá k ošetření jizev po akné a akné, spálenin a hlubokých ran, tj v případech, kdy je jizva červeně zbarvená. Ošetření je bezbolestné, trvá 20 –30 minut a provádí se bez anestezie. Zpravidla je potřeba zopakovat 5 – 10x v rozmezí 2 – 3 týdnů. Jedno ošetření obvykle stojí 300 – 400 Kč.
* Depigmentační: Upravuje barevný vzhled jizvy tak, aby se více blížil zbarvení okolní pokožky.
* Frakční: Lehce obrousí vrchní vrstvu pokožky, vystouplá jizva se zarovná a lépe splyne s okolím. Zároveň podporuje tvorbu kolagenu a hojení.
Další metody: Využívá se tzv. dermabraze a mikrodermabraze, kdy se pomocí mikrokrystalů nebo diamantových koncovek na vysokorychlostní elektrické frézce odstraní vrstvička odumřelých buněk svrchní vrstvy pokožky. Tím se podpoří buněčná obnova, jizva se vyhladí a zploští. Nejčastěji se používá u jizev na tváři. Po tomto ošetření lékař doporučí vhodnou léčivou mast nebo gel.
Jak na znaménka a jiné kožní defekty a co jste nevěděli o plasticeprsou? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.