LEXIKON ZDRAVÍ: Plastické operace

Když se řekne plastika, vybaví se většině z nás vyhlazení vrásek, zvětšení prsou pomocí implantátů či liposukce. To je však jen malá část toho, co do oblasti plastické chirurgie spadá. Tento obor totiž řeší v prvé řadě zdravotní problémy, ať již jde o jizvy, poúrazové stavy, křečové žíly, znaménka, kožní defekty či zmenšení prsou nebo operace očních víček ze zdravotních důvodů. V tomto Lexikonu zdraví se tedy dozvíte, proč je na tyto chirurgické zákroky vhodné počkat do chladnějších dnů a proč a co jednotlivé výkony obnášejí. Nebude chybět ani názor specialisty.
Plastická chirurgie je lékařským oborem, který se věnuje chirurgickému upravování a opravování částí lidského těla, a to nejčastěji po úrazech či popáleninách, ale také z důvodů kosmetických. Historie různých tělesných úprav sahá až do starověku, ale obor jako takový se začal rozvíjet až v 19. století a ve 20. století se pak hojně využívala v léčbě válečných zranění.
Dělí se:
* Rekonstruktivní chirurgie - Zabývá se opravou a rekonstrukcí částí těla nejčastěji po úrazech či zdravotně nezbytných operacích.
* Chirurgie ruky
* Chirurgie popálenin - Zabývá se rozsáhlým poškozením pokožky po úrazech, požárech, nehodách nebo válečných konfliktech.
* Estetická chirurgie - Sem spadají zejména úpravy viditelných částí těla z kosmetických důvodů, jako jsou úpravy obličeje, tvarování ňader, odstraňování následků obezity, implantace vlasů a podobně.
* Výzkum - Zabývá se například kmenovými buňkami, tkáňovým inženýrstvím či genovou terapií.
Kdy zákroky podstupovat
Podzim a zima jsou pro plastiky vhodným obdobím. Teplé dny totiž mohou zhoršovat hojení, způsobovat podráždění kvůli zvýšenému pocení nebo hyperpigmentaci jizev. Jizvy a operované partie není vhodné několik týdnů po operaci vystavovat slunci, nejhůře se vždy chrání obličej, proto jsou pro operace v této oblasti podzimní a zimní měsíce ty nejlepší.
Dobře si to rozmyslete!
Každá operace jako taková může mít na psychiku i celkový život pacienta velký vliv, a to jak pozitivní, tak negativní. Zvláště zákroky, které nejsou nezbytně nutné po bezprostřední zdraví člověka. Proto je nezbytné si veškeré změny na svém těle dobře rozmyslet a zvážit také dobu rekonvalescence. Některé změny jsou po plastice již nevratné. Proto je důležité, abyste změnu chtěli skutečně vy sami. Prodiskutujte ji s přáteli, rodinou, partnerem a hlavně lékařem a pak se rozhodněte.
Očima odborníků: Plastika zlepšuje kvalitu života!
MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie z Ústavu estetické medicíny
MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., klinika Esthé a klinika plastické chirurgie 1. Lékařské fakulty
Je při plánování plastického zákroku vždy vhodnější vyčkat do podzimu?
Záruba: „Ne vždy je třeba plánovat operace na období podzimu, doporučujeme to zejména u operací obličeje, jako např. oční víčka, face lift, nos, uši. Tyto operace lze provádět i v létě, ale je zde řada omezení, např. vyhýbat se pobytu na slunci po dobu 6 – 8 týdnů. Obecně je třeba počítat s tím, že teplé období je méně vhodné pro hojení, jehož doba se mírně prodlužuje.
Měšťák: „V letních měsících nedoporučuji pouze větší redukce prsů nebo plastiky břišní stěny, u kterých je větší riziko zánětlivých komplikací.“
Pokud se zdravý člověk rozhodne, že se svěří do rukou plastického chirurga, co by měl předem vědět?
Měšťák: „Nejdůležitější je obrátit se na lékaře s atestací z plastické chirurgie, kterého je třeba si vybírat pečlivě, na základě referencí. U něj se pak pacient podstoupí konzultace, kde se proberou možnosti plastické chirurgie a zda jsou očekávání realistická.“
Záruba: „Estetická operace je operace jako každá jiná, nikoli kosmetické ošetření. Je proto spojena se všemi riziky a je třeba provést všechna vyšetření, která se provádějí u jakýchkoliv jiných operací.“
Je k některým zákrokům potřeba doporučení, např. od praktického lékaře nebo jiného specialisty?
Záruba: „Předoperační vyšetření provádí vždy praktický lékař, pokud je třeba, doplní jej vyšetření u specialisty. Estetický zákrok může být doporučen lékařem jiného oboru, ale k provedení operace se doporučení přímo nevyžadují.“
Jsou pacienti, kteří jsou pro nějaký typ plastiky rizikoví či nevhodní a zákrok byste jim nedoporučil?
Záruba: „Zákrok nelze doporučit u pacientů s vyšším rizikem celkových pooperačních komplikací, u kterých lze provádět jen zdraví a život zachraňující zákroky, což estetické operace určitě nejsou. Důvodem pro nedoporučení mohou být také medicínsky neřešitelné představy pacienta o rozsahu nebo typu zákroku.“
Měšťák: „Určitě, zákrok nedoporučíme asi u 30 % pacientů, kteří k nám přijdou na konzultaci. Většinou je důvodem, že estetická operace vlastně není potřebná nebo by neměla dostatečný efekt.“
Může mít zásah plastického chirurga pozitivní vliv na psychiku jedince?
Měšťák: „V plastické chirurgii většinou životy nezachraňujeme, snažíme se pacienty, které zasáhlo onemocnění, do normálního života navrátit. V případě estetické chirurgie se snažíme zlepšit kvalitu života tak, že se pacienti cítí lépe ve svém vlastním těle, což určitě s psychikou souvisí. Zároveň ale není plastická chirurgie cestou k řešení psychických problémů.“
Jaké zákroky se u nás v oblasti plastické chirurgie provádějí nejčastěji?
Záruba: „V oblasti estetické chirurgie je to určitě operace očních víček, která je prováděna jak z estetických, tak funkčních důvodů.“
Měšťák: „Stejně častou estetickou operací jsou plastiky prsů.“
Více o plastikách najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.