Zdraví: Oděrky, tříska, říznutí či drobné spáleniny - Jak na ně?

Známe to všichni. Občas se řízneme v kuchyni, odřeme při sportu, nebo se spálíme. V létě bývají podobné „nehody“ častější. Souvisí to s teplejším počasím, kdy je kůže vystavena sluníčku, nenosíme dlouhé rukávy a nohavice a také se více věnujeme aktivitám venku, ať už jde o pohyb, práci na zahrádce či grilování. Někdy je na vině i fakt, že „přepneme“ na prázdninový režim společně s dětmi a jsme méně pozorní. Každopádně s některými zraněními, která postihnou nás nebo naše děti, si můžeme poradit sami.
Doma jsme schopni zvládnout pouze jednoduché rány zavřené a povrchové, které zasahují do pokožky a škáry. Pokud jsou hluboké a pronikají do podkoží, tak už ve většině případů vyžadují sešití, aby se hojily lépe. Komplikované rány pak poškozující nervově cévní svazky a orgány a vždy se tedy žádají odborný zásah! Rány dělíme na akutní (vznikají ve zdravé kožní tkáni a hojí se poměrně rychle a bez komplikací) a chronické (hojí déle než 4 týdny nebo vzniká ve změněné kožní tkáni, jde např. o bércové vředy při cukrovce či proleženiny).
Nejčastější jednoduchá poranění
*Odřeniny, které vznikly při sportu, práci na zahradě či v dílně. Obvykle krvácejí pouze minimálně, ale bývají velmi bolestivé.
*Popáleniny 1. a 2. stupně od horkých nápojů, rozpáleného oleje, grilu, kamen… Nekrvácejí, ale bolestivé jsou také. Na kůži se tvoří puchýř, který se vyplní tekutinou, praskne a do rány se pak může snadno dostat infekce.
*Pořezání v kuchyni, dílně, v lese. Tyto rány krvácejí naopak hodně, a to i když se „jen“ řízneme do prstu. Prioritou je vždy zástava krvácení.
Krok za krokem…
Před i po ošetření ran si vždy pečlivě umyjte ruce!
Pořezání: Prvním krokem je zástava krvácení, nejlépe sterilním obvazem. Pokud se zraníme v kuchyni, můžeme použít i čistou utěrku. Nepoužíváme papírové utěrky či kapesníky, mohou kontaminovat ránu. Důkladně ji omyjeme vodou a mýdlem, vydezinfikujeme (včetně okolí) a přiložíme sterilní krytí. Na drobná říznutí stačí náplast s polštářkem, na větší rány jsou ideální gázové čtverce a obvaz.
Odřeniny: Ránu vyčistíme vodou a mýdlem, případně jemným kartáčkem, abychom odstranili všechny nečistoty. Pokud jsme v přírodě a nemáme k dispozici mýdlo, použijeme jen vodu. Následně ránu dezinfikujeme. Odřeninu nemažeme, nepřekrýváme ani ničím nezasypáváme. Drobnější odřeniny se nejlépe hojí na vzduchu. Vytvoří se strup, pod ním se postupně vytváří nová pokožka. Strup nestrháváme, počkáme, až se sám přirozeně odloučí.
Puchýře: Vzniknou např. po delším pochodu, nebo jen z nevhodné obuvi. Puchýře opatrně propíchneme sterilní jehlou (jehlu na šití vydezinfikujte alkoholem), vymačkáme tekutinu, místo opět vydezinfikujeme a zakryjeme náplastí či obvazem. Vhodné je i vlhké hojení.
Popáleniny: Popálenou kůži zchladíme pod tekoucí studenou vodou, nejlépe po dobu 10 až 20 minut (u dětí chladíme cca 2 minuty). Místo vydezinfikujeme přípravkem, který nepálí, naneseme hojivý gel a ránu zakryjeme. Každý den ji omýváme a převazujeme, aby se hojila. Pokud se nehojí, nebo se do ní dostane infekce, vyhledáme lékaře.
Rána s cizím tělesem (tříska): Na první pohled banalita, ale může nás hodně potrápit. Postižené místo vždy omyjeme vodou a mýdlem. Třísku opatrně odstraníme sterilní jehlou či pinzetou. Pak místo dezinfikujeme a ránu zakryjeme. Pokud nezvládneme třísku odstranit celou nebo je blízko oka či pod nehtem, je vhodné vyhledat lékaře.
Více o hojení ran se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.