Na výlet podle abecedy: Andělská hora, Bílé kameny či Cibulka...
Jeden víkend si projít naučnou stezku na horách, další prozkoumat jeskyni nebo skalní město, jednu dovolenou věnovat nejznámějším rašeliništím a slatím, druhou pak báječným výhledům na kopce a vršky, z nichž se do kraje „rozhlížejí“ kostelíky či zříceniny… Pokud jste se během letošního, přece jen jiného léta, rozhodli neopustit hranice vlasti a oželet válení u moře, máte i tak stovky možností, jak si volné dny užít. Nejen na koupališti nebo u rybníka. Za jakými přírodními krásami se vypravit a co vše stihnout? Vybrali jsme pro vás výlety do více či méně známých lokalit, a to podle abecedy. Pospojujte si výpravy za „písmenky“ tak, aby vám to vyhovovalo a nemuseli jste dělat dlouhé přesuny. V jeden den si tak můžete například odškrtnout „áčko“ i „esko“. A děti nebo vnoučata bude tahle forma cestování možná bavit víc než jindy!
A – Andělská hora
(Karlovarsko)
Čedičového kopce Andělská hora si při cestě z metropole do Karlových Varů nemůžete nevšimnout. Vysoký je 717 metrů, nachází se pouhých 8 km od lázeňského města a jeho vrchol zdobí „nejkrásnější ruina v Českém království“, tedy alespoň tak se to psalo ve starých turistických průvodcích. Romantická hradní zřícenina se jmenuje, jak jinak, Andělská hora, stejně jako malebná obec pod ní. První zmínka o hradu (dříve se mu říkalo Engelsburg), je z roku 1402. Prošel gotickou přestavbou, později ho dobyli Švédové a počátkem 18. století vyhořel. Obec se snaží hrad postupně opravovat, vstup do něj je volný, ovšem na vlastní nebezpečí. A jedna zajímavost: Andělská hora se řadí mezi mytická místa ČR a pobyt tady by měl kladně působit na melancholické stavy. Každopádně výhled z kopce do okolí je skvostný!Baladu pro banditu točili tady.
B – Bílé kameny
(Lužické hory)
Za Bílými kameny, jimž místní většinou říkají Sloní kameny, je třeba se vypravit do Lužických hor. Pohled na ně zaujme již ze silnice, pokud budete projíždět od Liberce směrem na Děčín. Jedná se o nápadné bílé skalky z křemitých druhohorních kvádrových pískovců dosahující výšky až 15 metrů. Působivé jsou hlavně jejich oblé tvary a kdo má jen krapet představivosti, bude mít pocit, že vidí stádo slonů právě vstupujících do lesa. Bílé skály tedy rozhodně minout nelze. Tuto geologickou zajímavost si ovšem můžete prohlédnout nejenom z auta, ale i pořádně zblízka. Za Jítravským sedlem naproti Jítravě u zastávky autobusu k nim odbočuje pohodlná cesta, dál už pak musíte po svých (něco přes půl kilometru) po trase Mezinárodní naučné stezky Lužické a Žitavské hory.
C – Cibulka
(Praha)
I Praha má svoje zajímavé přírodní lokality, jednou z nich je lesopark Cibulka v Košířích, který je teď plný zeleně. Rostou tady duby, lípy, borovice černé i jasany, některé stromy mají obvod kmene až 5 metrů. Lesopark nabízí krásnou přírodu, hezké procházky i spoustu romantických zákoutí. V 15. století patřila lokalita rodu Cibulovských z Veleslavína. Měli zde letní sídlo, okolí dostalo podobu anglického parku s řadou soch a romantických staveb (např. umělá zřícenina středověkého hrádku sloužící jako vyhlídková věž nebo čínský pavilon). Obnova celého areálu byla zahájena v roce 2000, obnoven byl i historický ovocný sad. Lesopark je dobře dostupný MHD, lesem prochází turistická stezka a na své si tu přijdou i cyklisté. Kousek je to rovněž od vlakových stanic Praha-Cibulka nebo Praha-Stodůlky.
Více zajímavých krás podle abecedy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.