Zdraví: Ať se rána zahojí...

Známe to všichni. Občas se řízneme v kuchyni, odřeme při sportu, nebo se spálíme. V létě bývají podobné „nehody“ častější. Souvisí to s teplejším počasím, kdy je kůže vystavena sluníčku, nenosíme dlouhé rukávy a nohavice a také se více věnujeme aktivitám venku, ať už jde o pohyb, práci na zahrádce či grilování. Někdy je na vině i fakt, že „přepneme“ na prázdninový režim společně s dětmi a jsme méně pozorní. Každopádně s některými zraněními, která postihnou nás nebo naše děti, si můžeme poradit sami.
Třífázový proces
1. Fáze čistící či zánětlivá. Organismus potřebuje odstranit z rány všechny nežádoucí složky a cizorodé látky. Dochází k rozvoji zánětu (typický je otok, zarudnutí, bolest a zvýšená teplota postiženého místa). Mohou vznikat nekrózy, v tom případě je potřeba zákrok lékaře.
2. Fáze granulační. V ráně se tvoří nové cévy, postupně se vytváří granulační tkáň a rána se uzavírá. Je třeba dbát na čistotu rány, vyhnout se infekci, udržovat ránu vlhkou a zakrývat ji.
3. Fáze epitelizační. V tuto chvíli se vytváří nová pojivová tkáň a pokožka.
Gely místo strupu
Na ránu se nanášejí gely nebo krytí, které ji chrání, brání zanesení infekce z vnějšího prostředí, udržují v ní vlhké prostředí, stabilní pH a zajišťují i urychlují tvorbu nové kůže. Vlhké hojení je možné použít u všech výše uvedených typů ran. Gel vlastně přebírá ochrannou funkci strupu, rána navíc nepraská a hojí se rychleji. Je zde také nižší riziko vzniku jizev. Gel nanášíme 1x denně, necháme ho zaschnout. U menších ranek nemusíme překrývat. Pokud jde o popáleniny, rány většího rozsahu nebo je v místě rány pokožka drážděná oblečením, naneseme gelu více a místo překryjeme nesavým krytím či náplastí.
Pomoc z lékárny
Pro vlhké hojení jsou u nás dostupné Hemagel, Flamigel, L-Mesitran a mastný tyl. K dezinfekci rány zkusíme přípravky na bázi peroxidu vodíku (Septonex a Ajatin), nebo na bázi jódu (Betadine). Pro děti existují dezinfekce, které po aplikaci nepálí (Dettol, Neocide ve spreji a další). Volně dostupný je i zelený Novikovův roztok, který se používá na odřeniny a ránu čistí, chrání a urychluje hojení.
Zkuste přírodu
Heřmánek má protizánětlivé účinky, je vhodný k hojení zánětů a popálenin. Odvarem z heřmánku omýváme popálené místo. Odvar připravíme z 2 lžic sušené nebo čerstvé byliny a 400 ml vody. Necháme projít varem, vychladnout a postižené místo omýváme 2x denně.
Měsíček obsahuje esenciální oleje podporující hojení ran. Měsíčková mast je volně dostupná v lékárně, podobně jako z heřmánku si lze připravit odvar.
Aloe vera obsahuje mnoho antiseptických látek, urychluje hojení, zejména spálenin od slunce či popálenin.
Levandule má protizánětlivé účinky a podporuje regeneraci kůže. Je součástí řady mastí a krémů. Doma si vyrobíme levandulový olej vhodný k potírání ran: 200 ml olivového oleje nalijeme do uzavíratelné nádoby a přidáme 20 až 30 květů. Dáme aspoň na 14 dní na tmavé místo. Olej pak používáme k podpoře hojení pokožky vždy ráno a večer.
Propolis je též vhodný k podpoře hojení řezných ranek či puchýřů. Postižené místo potíráme 2x denně extraktem či mastí s obsahem propolis. Rána se rychleji zatáhne.
Pozor na tetanus!
Při jakémkoliv poranění může hrozit infekce bakterií clostridium tetani, která se projevuje ztrátou koordinace a křečemi. Proto je u nás očkování proti tetanu povinné. Každý by měl být přeočkován zhruba po 10 letech.
Kdy k lékaři
* Pokud rána zasahuje do hloubky více než několika mm
* Když je postižen obličej nebo genitálie
* Nedaří-li se zastavit krvácení
* Dostane-li se do rány infekce
* Pokud se rána hojí déle než 4 týdny
Celý článek o hojení ran čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.