LEXIKON ZDRAVÍ: Zdravotní rizika menopauzy

Fyziologickou příčinou menopauzy je opotřebování a z toho plynoucí postupné vyhasínání, respektive útlum funkce vaječníků. Jde o přirozený proces, kterému se žádná žena nevyhne a kdy se snižuje produkce ženských pohlavních hormonů. Jednak estrogenu, který je zodpovědný za sekundární ženské pohlavní znaky, vývoj děložní sliznice i přítomnost libida, a dále pak progesteronu, který je pro změnu zodpovědný za plodnost.
Osteoporóza: Postmenopauzální osteoporóza je zapříčiněna úbytkem estrogenu, vápníku i vitaminu D v organismu a způsobuje řídnutí kostí. Ty se stávají křehčí a snadněji se lámou. Navenek se může projevit bolestmi zad a kloubů a samozřejmě náchylností ke zlomeninám i při zdánlivě banálních úrazech. Prevencí je vyhnout se kouření, udržovat si váhu, pravidelně se hýbat a zvýšit příjem vápníku a vitaminu D ve stravě (ryby, košťálová zelenina, mléčné výrobky), případně v potravinových doplňcích.
Karcinom dělohy: V děloze rozlišujeme v podstatě dva typy nádorů, a to karcinom sliznice dělohy, který postihuje spíše ženy po menopauze mezi 55. až 60. Rokem, a karcinom děložního hrdla (čípku), který se většinou týká žen od 30 do 50 let. Proto je nezbytné navštěvovat pravidelně gynekologa i pokud už žena nemenstruuje. Karcinom dělohy se projevuje nespecificky úbytkem na váze, nadýmáním, krvácením (i když již rok či déle žena nemenstruuje), zvětšením uzlin, krví v moči, bolestmi břicha nebo špatným trávením, horečkou, nevolností či depresí. Vyšší riziko vzniku rakoviny je u žen s nadváhou, kuřaček nebo při pozdním nástupu menopauzy.
Karcinom vaječníků: Nádory se nejčastěji tvoří v povrchových vrstvách vaječníků a šíří se do dalších tkání, jako jsou vejcovody, děloha, střevo, mízní uzliny. Příznaky nejsou jednoznačné, proto je poměrně vysoké procento případů odhaleno až v pokročilém stadiu. Riziko vzniku rakoviny vaječníků je vyšší právě v období menopauzy. Další rizikové faktory jsou dědičnost, léčba neplodnosti, kouření a alkohol. V počátečním stadiu se nádor neprojevuje žádnými specifickými příznaky a lékař ho nemusí objevit ani při běžné gynekologické prohlídce. V pozdějších stadiích se mohou vyskytnout bolest v podbřišku, nadýmání, pálení žáhy, zvětšení objemu břicha, časté močení, nechutenství, zvracení, někdy i dýchací potíže.
Více o menopauze, jak zmírnit její projevy, jak cvičit i názor lékaře najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.