Jak ušetřit? Platit kartou, nebo hotově?

Finance. Záležitost, kterou řešíte téměř celý život. Jak vyjít s výplatou, jak dopřát sobě i svým blízkým vše, co potřebují i co jim dělá radost, a přitom nepřijít na buben, jak ušetřit na dovolenou, na nové auto nebo… Na jednu stranu to není vůbec jednoduché, na druhou se ale stačí trochu porozhlédnout, kudy peníze zbytečně utíkají, a pomocí snadných kroků je alespoň trochu zkrotit. Tady je pár rad, jak na to.
* Placení v hotovosti má svá pro a proti. Když jdete nakupovat a máte v peněžence pětistovku, víte, že víc neutratíte. Na druhou stranu hotovost si obvykle stejně musíte vyzvednout v bankomatu. Platba kartou šetří čas, navíc výběr z bankomatu může být zpoplatněn. A s přehledem o tom, kolik při placení kartou utrácíte, vám opět pomůže mobilní aplikace.
* Při platbách kartou je potřeba ale rozlišovat, o jaký druh jde. K běžnému účtu máte debetní kartu, na níž disponujete pouze svými financemi. Pozor ale na kartu kreditní, která vám sice může ušetřit zajímavé částky díky různým bonusům u obchodníků, ale nakupujete s ní na úvěr, který budete muset splatit. Pokud částku zaplatíte v tzv. bezúročném období (cca 4 – 6 týdnů), vrátíte jen částku, kterou jste si půjčili, a je to v pohodě. Po jeho uplynutí se vám však k původní částce připočtou leckdy nemalé úroky. Pokud tedy máte problém se splácením, kreditní kartu si nezřizujte nebo ji mějte uloženou doma jako pojistku pro opravdu nečekané výdaje.
* Pokud si chcete půjčit peníze, zvažte pečlivě, zda je to nezbytně nutné. S úvěrem či jinou půjčkou přicházejí úroky a přísná pravidla pro splácení, která vás mohou vehnat do dluhové pasti. Když se půjčce opravdu nemůžete vyhnout, volte spolehlivé instituce a vždy se podrobně informujte na podmínky splácení.
* Nakupujete na internetu? Zkuste využívat služby cashback. Jedná se o způsob nákupu, díky kterému získáte část zaplacené částky zpět.
* Ušetřit se dá i na daních. Tady se rozhodně vyplatí poradit se s odborníkem, jak si lze snížit daňový základ nebo uplatnit slevu na dani. I když daňového poradce budete muset zaplatit, investice se vám vrátí.
* Na zdraví se škudlit nemá, ale zeptat se ve své zdravotní pojišťovně na nabízené benefity není určitě na škodu. Některé proplácejí doplatky na léky či zdravotní pomůcky, dávají příspěvky na nepovinná očkování, preventivní prohlídky či třeba na diety. Tady určitě platí přísloví o líné hubě…
* Ač to působí legračně, ušetřit pomůže i tradiční prasátko. Máte po kapsách drobné? Dávejte je do pokladničky, než je ztratíte. Už za půl roku vás může její obsah příjemně překvapit.
Více o tom, jak ušetřit např. na výdajích za energie, najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 6.