Cestování podél Dyje pro zvídavé...

V sousedním Rakousku, kde jedna její část pramení, jí říkají Thaya. U nás ji Keltové původně pojmenovali Dheu, což znamená tekoucí, a od 11. století se už v kronikách objevuje pod dnešním názvem Dyje. S délkou povodí kolem 235 km je tato řeka jednou z nejdelších na jižní Moravě, a tak není divu, že protéká i těmi nejkouzelnějšími místy regionu. Jaká to jsou? Vypravme se za nimi společně během podzimních víkendových výletů.
Za kulturou do Břeclavi
Město leží na samém začátku Lednicko-valtického areálu a obklopují ho husté lesy. Nedochovalo se tu sice příliš památek, ty, na kterých se zub času nepodepsal, ovšem stojí za vidění. Jednou z nich je novorománská synagoga, v současnosti sloužící jako galerie, koncertní a společenský sál. V jejím prvním patře se rovněž nachází expozice, která přibližuje osudy již zaniklé místní židovské komunity. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 10. a 17. hodinou, vstupné vyjde na 50 Kč. Nedaleko, v takzvaném Lichtenštejnském domě, zase sídlí městské muzeum. Stálá expozice je věnována historii tohoto šlechtického rodu. Zavítat sem můžete každý víkend od 13 do 17 hodin, na vstupenku si připravte 50 Kč.
Půvabnou krajinou…
Řeka Dyje vznikla soutokem Moravské Dyje a Rakouské Dyje, a to pod hradem Raabs v severním Rakousku. Na česko-slovensko-rakouském trojmezí se vlévá do řeky Moravy jako její nejdelší přítok. Dyje je rovněž oblíbená mezi vodáky, sjízdná je většinou celoročně, vine se mj. Lednickým parkem a vinařskými oblastmi. Podél řeky se mj. rozkládá Národní park Podyjí.
Více o cestách podél Dyje čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 44.