Slavné stavby světa: Eifelova věž v Paříži

Předvánoční týdny doslova vybízejí k návštěvám zajímavých míst i měst, a to nejen u našich nejbližších sousedů. Při procházkách kolem slavných stavebních památek se můžete zahřát v cukrárnách či restauracích, nebo navštívit nějaké pěkné muzeum. Ať už se na cestu vydáte doopravdy, nebo jenom virtuálně, náš nový seriál vám po celou dobu bude průvodcem. Kde jinde bychom s našimi výpravami měli začít, než v nejromantičtějším městě Evropy – u Eiffelovy věže v Paříži?
Doby, kdy svou výškou vévodila celému světu, jsou už dávno pryč, přesto stále patří mezi nejnavštěvovanější památky, a to nejen v Evropě. Nezbývalo ovšem mnoho, a Eiffelova věž by tu už dávno nestála. Tahle ocelová „dáma“ hned několikrát unikla jistojisté zkáze, přečkala také dobu, kdy jí mnozí opovrhovali, aby se nakonec stala místem, kde se začínají psát ty nejkrásnější životní příběhy. Kolik párů se na vrcholu Eiffelovky zasnoubilo, nebo si dokonce řeklo své „ano“, bychom totiž snad ani nespočítali.
Nejdřív ji nechtěli
*Stavba Eiffelovy věže započala v roce 1887 a dokončena byla dva roky později, při příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se tehdy v Paříži konala. Jméno dostala po konstruktérovi Gustave Eiffelovi (+91). Ten ji nejprve navrhnul pro španělskou Barcelonu, tamní radní ovšem projekt odmítli, protože byl prý příliš nákladný a nevkusný. Po dlouhých debatách bylo nakonec odsouhlaseno, že věž vyroste v hlavním městě Francie. Původní návrhy počítaly s tím, že na místě zůstane pouze 20 let a poté bude stržena. Protože ale časem začala sloužit jako meteorologická stanice a televizní vysílač, zůstala v Paříži stát dodnes.
*Slavnostní otevření Eiffelovky 6. května 1889 doprovázelo jednadvacet salv z děla. Pařížané ovšem stavbu přijali se značnou nelibostí. Například spisovatel Guy de Maupassant prý pravidelně navštěvoval v ní umístěnou restauraci pouze proto, že šlo o jediné místo ve městě, odkud věž nebyla vidět. Nenáviděl ji i Adolf Hitler, protože v době druhé světové války se z ní stal významný rádiový vysílač. Několikrát se jednalo o jejím stržení, několikrát přečkala zkázu. Kdo by to byl řekl, že o 130 let později půjde o jednu z hlavních evropských atrakcí?
Podívaná i dobré jídlo
Eiffelova věž měří i s anténou 324 metrů, výška ale může vlivem teplot kolísat až o 18 centimetrů. Má tři vyhlídkové plošiny a z té nejvyšší lze při dobré viditelnosti dohlédnout až do vzdálenosti 67 kilometrů. V prvním a druhém patře se nacházejí restaurace, z nichž jedna byla dokonce oceněna Michelinskou hvězdou. Ve třetím pak návštěvníky upoutá rekonstrukce kanceláře Gustave Eiffela s voskovými figurínami. Dostat se tam dá jedině výtahem.
Kdy nahoru a za kolik
Vzhledem k velkému počtu návštěvníků doporučujeme zakoupit vstupenky na věž předem na internetu. Ceny se liší podle toho, do jakého patra chcete vystoupat, případně vyjet výtahem (od 10,20 do 25,50 eura za dospělou osobu). Otevřeno je každý den mezi 9.45 do 23.45.
Kam se jště v Paříži podívat? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.