Lexikon zdraví: Bolest kloubů

Jde o poměrně častý zdravotní problém, který postihuje nejen starší lidi a osoby s nadváhou, ale i mladší ročníky, nebo osoby, které se živí fyzickou prací. Bolet vás mohou v podstatě jakékoliv klouby: prsty, zápěstí, kolena, kotníky, kyčle či ramena. Nečastější jsou bolesti v oblasti kolenního kloubu, který je výrazně zatěžován při chůzi či sportu.
Příčiny: Základní příčina tkví v tom, že klouby jsou při každodenním pohybu namáhány a zatěžovány běžnou činností a čelí tak riziku poškození. Většinou jde o důsledky zranění (podvrtnutí kotníku či kolene), ale existují i jiné příčiny, např.:
* nadváha a obezita
* artróza (tj. degenerativní změny kloubu dané věkem)
* artritida (zánětlivé onemocnění kloubů)
* infekční příčina (při chřipce nebo lymeské borelióze)
* snížená funkce štítné žlázy
* onemocnění dnou
* diabetická neuropatie
* nadměrná sportovní zátěž
Projevy:
1. Bolestivost – přichází pozvolna, ale projevit se může i akutně. Bolesti se mohou vyskytovat při pohybu, postupně i v klidu, případně mohou postiženému způsobovat potíže při usínání nebo ho v noci budí.
2. Potíže s chůzí – dochází k nim při bolestech kolen a kyčlí
3. Problémy s úchopem předmětů, bolesti při sezení nebo dlouhém stání
4. Objevuje se otok kloubu, zarudnutí jeho okolí, ranní ztuhlost kloubů
Prevence: Zdravý přiměřený pohyb, strava s dostatkem vitaminů a minerálů, udržení optimální hmotnosti, včasná léčba infekcí a zánětů v organismu, případně užívání doplňků stravy obsahujících kolagen a vitamin C, které doporučí lékař.
Léčba: Závisí na příčině bolestí a na tom, jak se projevují. Odborníka navštivte určitě v případě, kdy bolest kloubu doprovází otok, zarudnutí, citlivost a pocit tepla v jeho okolí. Lékař pak doporučí vhodné cviky, hubnutí, případně provede RTG vyšetření, magnetickou rezonanci, krevní testy atd., aby zjistil příčinu. Doporučí také léky proti zánětu a na zmírnění obtíží. V některých případech se přistupuje k biomagnetické terapii, krajním řešením je operace (endoprotéza).
Bylinky a babské rady
Přeslička rolní: Lžičku přesličky louhujeme v 250 ml horké vody cca minutu. Čaj pijeme nalačno před snídaní a večer půl hodiny před večeří.
Tužebník: Dvě lžičky bylinky přelijeme 250 ml vroucí vody a 10 minut louhujeme, pak scedíme a pijeme denně pod dobu jednoho týdne.
Černý bez a listy černého rybízu: Vrchovatou lžičku bezinkových květů a vrchovatou lžičku listů černého rybízu zalijeme 250 ml vroucí vody, 10 minut louhujeme a pijeme denně 1 až 2 šálky.
Kopřiva: Dvě lžičky sušených listů přelijeme 250 ml vroucí vody, za 10 minut scedíme a pijeme 4 šálky denně. Vhodné je střídat s čajem z přesličky rolní.
Křenový obklad: Obklad vytvoříme z čerstvých, pomačkaných listů křene, které přiložíme k bolavému místu a převážeme šátkem. Nebo smícháme 4 lžíce jemně nastrouhaného křenu s 200 g nastrouhaných brambor, z nichž vymačkáme tekutinu. Směs dáme do gázy, přiložíme ke kloubu a necháme působit 30 minut.
Více o bolestech a její léčbě čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 43.