LEXIKON ZDRAVÍ - PODIATRIE: Plochá noha

Zatímco za normálních okolností se naše chodidla souvisle dotýkají země současně plochou u prstů a na vnější straně a patou, v případě ploché nohy je všechno jinak! Pokud její vnitřní hrana poklesne, nášlapná plocha se zvětší. Pokud poklesne i vnitřní kotník pod úroveň vnějšího, vznikají vážnější odchylky. Důvodem jsou především oslabení svalů a uvolnění vazů v chodidle.
Podélné a příčné klenby nohy
Pro názornost je nutné vědět, že noha má dvě podélné klenby (jednu na vnitřní straně nohy od palce až po patu a druhou od malíčku po patu) a tři příčné klenby (jednu pod prsty a dvě napříč zánártními kostmi, které zajišťují pružnost nohy).
Příčiny
* Chronické přetěžování nohou.
* Dědičnost (sklon k hypermobilitě a uvolnění vazů).
* Těhotenství
* Nadváha či obezita
* Nevhodná obuv, kde není dostatek místa pro přirozený pohyb.
* Brzké nebo příliš časté nošení bot v dětském věku.
* Větší sklon k uvolnění vazů na noze mívají od přírody ženy.
Projevy
(rozlišujeme tři stupně ploché nohy)
1. Mírný – Noha je zploštělá jen při zátěži, otisk nohy ve středové části chodidla je pouze mírně rozšířen.
2. Střední – Při běžné chůzi se zátěž přenáší na vnitřní stranu chodidla, což je patrné i na obuvi, která je více sešlapaná na vnitřní straně. Tady je ještě možné plochou nohu korigovat.
3. Silný – Měkké tkáně jsou plně přizpůsobeny špatným návykům a stavu chodidla, noha došlapuje výhradně na vnitřní stranu, která nese většinu váhy těla. V tomto případě je už poškození nevratné.
Prevence
Cvičení podle rad fyzioterapeuta, chůze naboso v různém terénu (tráva, písek, hlína atd.), nošení obuvi vyhovující zdravotním standardům (má měkkou podrážku, je z prodyšného materiálu a snadno se přizpůsobuje chodidlu), používání kvalitních vložek do obuvi (hlavně při sportu a vyšší zátěži).
Léčba
Nejprve je nutné diagnostikovat, zde se jedná o plochou nohu a jak velký je stupeň postižení. K diagnóze pomůže i Véleho test, jenž si můžete provést i sami. Jak na to: Postavte se bosou nohou na rovnou podložku a nakloňte se trupem dopředu. Pokud se prsty pokrčí jako by se chtěly chytit podlahy, vše by mělo být v pořádku, pokud prsty zůstaly bez výrazné aktivity, svaly chodidla jsou již oslabené a vazy uvolněné.
Odborná diagnostika se provádí pomocí podoskopu v ordinaci ortopeda či fyzioterapeuta. Součástí léčby je vždy série cviků pod dohledem odborníka, při plochonoží 2. a 3. stupně nošení tzv. ortopedických vložek, které jsou zpočátku sice velmi nepohodlné, ale pomáhají nohu korigovat. Skvělá je i chůze naboso, případně i speciální barefoot obuv, která bosou chůzi vlastně simuluje.
Více o nohách bez potíží čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 38.