LEXIKON ZDRAVÍ - PODIATRIE: Deformity prstů

Hallus valgus sice zní jako nějaké zaklínadlo, ale ve skutečnosti se jedná o nejčastější deformitu prstů, která dokáže svého „nositele“ pořádně potrápit. Česky řečeno jde o vbočený palec, který vzniká při snížení funkce vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla i nártu (což bývá také příčinou vzniku ploché nohy, o které si rovněž přečtete v tomto lexikonu).
Příčiny
* Dědičnost, dále pak nadváha a obezita.
* Chronické přetěžování nohou.
* Nošení nevhodné obuvi (příliš úzká špička, vysoké podpatky, obuv je tvrdá, nepřizpůsobí se noze a neumožňuje přirozený pohyb nohy a prstů. Obecně lze také říci, že přirozeně větší sklon k hypermobilitě kloubů mají (i vzhledeme k výše uvedeným důvodům) ženy.
Projevy
* Kloub palce je vysunutý ven, palec překrývá vedlejší prst či prsty na noze.
* Kloub palce je na pohled zvětšený
* Postižený pociťuje bolestivost při ohnutí a narovnání palce a při rotaci. Bolest se projevuje na kloubu a může vystřelovat i do paty či chodidla.
* Zánět a artróza kloubu.
* Potíže s chůzí, která se v pokročilém stádiu stává velmi nepříjemnou až nemožnou. Problém ještě zhoršuje nadváha.
Prevence
Velký vliv na vznik vbočených palců má genetika. Pokud problém měli vaši příbuzní, měli byste dodržovat některá preventivní opatření (např. nošení měkké prodyšné obuvi se širokou špičkou, udržování optimální hmotnosti, pravidelné cvičení na uvolnění drobných kloubů nohy a prstů na noze, které vám doporučí podiatr nebo fyzioterapeut.)
Léčba
Pacienti se většinou léčí na ortopedii či revmatologii, kdy jsou poučeni o vhodné obuvi, ortopedických vložkách, cvičení a klidovém režimu. Rehabilitace, jejíž součástí bývá i magnetoterapie, ultrazvuková terapie či laser, je z počátku velmi bolestivá (stejně jako nošení korekční dlahy, kterou se palec polohuje, a to zejména přes noc). Nemocný zpravidla užívá i medikamenty proti bolesti. Pokud jsou fyzioterapie a používání korekční dlahy neúspěšné, přistupuje se k chirurgickému zákroku, při němž se odstraní část základního článku palce. Po operaci bývají pacienti propuštěni cca po 2 týdnech. Je pak dále nezbytné palec nějaký čas dlahovat a dodržovat klidový režim (chození o berlích po dobu cca 1 měsíce). Užívají se antirevmatika, léky proti bolesti a je nezbytná fyzioterapie.
Babské rady
*Bobkový list: Do hrnce dáme 1 lžíci bobkového listu, zalijeme ho 300 ml vody a na mírném ohni vaříme 5 minut. Necháme odstát do rána. Pijeme jako čaj nebo používáme k obkladům. Mírní zánět a ulevuje od bolesti.
* Domácí dlaha: Úlevu od bolesti při chůzi poskytne i domácí dlaha vytvořená pomocí tejpovací pásky.
Více o nohách bez potíží čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 38.