LEXIKON ZDRAVÍ: MENTÁLNÍ ANOREXIE

Jde o vážné psychické onemocnění, které spočívá v dlouhodobém odmítání jídla a zkreslených představách o vlastním těle. Člověk nemocný anorexií cíleně snižuje svou hmotnost odmítáním jídla i pití, cvičením, užíváním diuretik a podobně. Jedinou účinnou prevencí jsou blízké vztahy a komunikace v rodině a v nejbližším okolí. V takovém případě si blízcí včas všimnou, že se něco děje.
Nejčastěji postihuje
* dívky mezi 14. a 18. rokem věku
Touto nemocí trpí ale i menší děti, ženy ve středním věku a nevyhýbá se ani mužům! Rizikové jsou také některé profese, například modelky, herečky, tanečnice. Problematický může být i vliv sociálních sítí, kde existují skupiny, pro které je anorexie životní styl, ne nemoc, a členky těchto skupin se řídí heslem, že raději budou mrtvé než »tlusté«.
Příčiny
Nejsou dosud přesně známé, nemoc způsobuje kombinace více faktorů. Začíná zpravidla jako reakce na situaci nebo událost, se kterou se jedinec nedokáže vyrovnat (smrt v rodině, rozchod rodičů nebo vlastní rozchod), může být důsledkem nefunkčních vztahů v rodině či přílišný důraz na vzhled a štíhlost ze strany rodičů, na vině může být i jiné psychické onemocnění. Nemocný pak ve snaze mít kontrolu alespoň nad něčím ve svém životě nebo splnit ideál dokonalosti, odmítá potravu.
Projevy
Nemocný odmítá potravu, před ostatními sice předstírá, že jí normálně, ale potravu přitom schovává, nebo ji po konzumaci vyplivne či vyzvrací (purgativní anorexie, tj. anorexie s bulimickým symptomem), a proto výrazně hubne. Častá je tendence používat léky na hubnutí či projímadla. K odmítání jídla obvykle přidává extrémní fyzické nasazení.
Důsledky
* velký úbytek hmotnosti, strach z nadváhy a přibírání
* zkreslené představy o vlastním těle
* nespavost, nesoustředěnost a podrážděnost
* vymizení menstruace u žen (u dívek, které onemocní ještě před pubertou, se menstruace ani nerozvine), u mužů impotence
* ztráta libida
* suchá popraskaná kůže
* snížení kvality vlasů a jejich vypadávání vlasů
* svalová slabost
* poruchy paměti
* snížená imunita a chudokrevnost
* poruchy paměti
* deprese se sklony k sebepoškozování a sebevraždě
* pocity chladu, srdeční arytmie, hrozící srdeční selhání
* až 5% nemocných anorexií umírá v důsledku selhání organismu (úplného vyhladovění)
Prevence: Zájem o druhého v rodině i v bezprostředním okolí, komunikace, u dětí a dospívajících nekladení přílišných nároků na vzhled ani na výkon, porozumění, dohled nad zdravým stravováním a pohybem. Jakékoliv rapidní hmotnostní úbytky, odmítání potravy, extrémní cvičení a podobně by měly být varovným signálem, že se něco děje.
Léčba
Je náročná a dlouhodobá. Onemocnění většinou nějaký čas trvá, neboť nemocný svůj problém skrývá. Pro zastavení úbytků hmotnosti a léčbu vážných zdravotních komplikací je nutná hospitalizace. V rámci léčby je nastaven systém v podávání jídel, pacient se učí jídlo plánovat. Nezbytná je psychoterapie, která je založena hlavně na důvěře a pochopení a bývá dlouhodobá. Z počátku jde o individuální psychoterapii, skupinová terapie je vhodná až v pozdějších fázích léčby, aby mezi sebou např. pacienti nesoutěžili, kdo bude hubenější. Vhodná je terapie pro rodiny a páry, a to zejména u pacientek s dětmi. Některé zdravotní komplikace pak vyžadují dlouhodobé sledování. Psychoterapie je podporována podáváním antidepresiv.
O dalších porucvhách příjmu potravy se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.