LEXIKON ZDRAVÍ: BULIMIE

Tato nebezpečná psychická porucha, která se projevuje záchvatovitým přejídáním a následným zvracením potravy za účelem zbavit se co nejrychleji snědeného jídla. I když si nemocní plně uvědomují ztrátu kontroly nad jídlem, užívají projímadla a diuretika, přehnaně cvičí, hladoví nebo se uchylují k drastickým dietám. Je úzce spjatá s mentální anorexií, neboť u chronických forem lze tato dvě onemocnění těžko odlišit.
Nejčastěji postihuje
* dívky a ženy ve věku13 až 25 let
Může se vyskytnout ale už i u dětí, rizikovou skupinou jsou také ženy ve středním věku, výjimečně se vyskytuje u mužů. Jde o lidi příliš se zabývající vzhledem, dále poruchou trpí gymnasté, tanečníci, modelky a podobně.
Příčiny
Podle některých zdrojů může ve vzniku bulimie hrát roli i dědičnost, a to zejména v ženské linii. Dalšími spouštěcími mechanismy může být nějaké trauma, životní změna, nízké sebevědomí nebo určitá psychická labilita. Stejně jako u anorexie ke vzniku bulimie přispívá společenský faktor vnímání krásy a kult štíhlosti.
Projevy
Nemocní mají tendenci se přejídat, aby uspokojili své potřeby a chutě, pak ale jídlo vyzvracejí, aby neztloustli. Jsou úzkostliví, nesoustředění a podráždění, často ihned po jídle chodí na toaletu.
Důsledky
* hubnutí a dehydratace
* deficit vitamínů a minerálů
* zácpa nebo průjem
* kožní vyrážka
* zvýšená kazivost zubů a záněty dásní
* otoky způsobené zadržováním vody v těle a srdeční arytmie
* vředy na jícnu následkem častého zvracení, v závažných případech hrozí protržení jícnu s následkem smrti.
* záněty slinných žláz – z vnějšku se to projeví jako nateklé tváře
* záněty sliznice žaludku a střev
* u žen poruchy menstruačního cyklu
* sklon k depresím a sebepoškozování
Prevence
I tady jsou podstatné především dobré vztahy v rodině, kdy si jeden všímá druhého, a komunikuje o případných problémech. Včasné rozpoznání onemocnění je pro léčbu podstatné, lze poznat i tak, že nemocný nechce jíst s ostatními, často tvrdí, že už jedl nebo že nemá hlad.
Léčba
Musí být komplexní, je nutné odstranění metabolických potíží v kombinaci s psychoterapií, kdy se hledá důvod, proč onemocnění vzniklo, a snaží se změnit vztah nemocného k vlastnímu tělu a k jídlu. Léčba se může doplnit podáváním antidepresiv a léků potlačujících zvracení.
O dalších poruchách příjmu potravy a názorechg odborníka se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.