Sicílie: Na největší ostrov ve Středozemním moři se budete vracet...

Buon giorno, signora. Praga? Cecoslovacchia? Vino bianco o rosso? Číšník Antonio si nás zapamatoval po první večeři a měl evidentně radost, že nemusí vítat hosty anglicky. Italové jsou na svoji řeč patřičně hrdí, a pokud je pozdravíte po jejich, hned si je získáte. Ať už jste v Kalábrii, Toskánsku či jako na Sicílii, největším ostrově Středozemního moře. V krajině, kde i na sklonku parného léta jsou tráva a stromy zelené, kde na každém rohu kvetou fialové a bílé buganvílie, po večerech omamně voní jasmín a moře díky občasným spodním proudům dokáže citelně osvěžit. Když k tomu přidáte dobrou místní kuchyni i víno, divokou přírodu a spoustu starověkých památek, získáte neodbytný pocit, že se sem ještě aspoň jednou musíte podívat.
Za pouhý týden se dá na Sicílii zažít mnohé. Koupání ve vlnách Jónského, Tyrhénského nebo Středozemního moře, slunění na plážích pokrytých tmavě zbarveným sopečným pískem či oblázky i návštěva bistra, kde vám za pár euro nabídnou cannoli – trubičky ze smaženého těsta plněné ricottou – a hrníček poctivého silného espressa, po jehož vypití zaručeně neusnete půlku noci. Ubytováni jsme byli v letovisku Sant'Alessio Siculo na severovýchodním pobřeží, hodinu cesty od druhého největšího sicilského sídla Catania, kam od nás míří letadla. Na místě, odkud je dobře vidět i na nejvyšší činnou sopku Evropy Etnu (3329 m). Chvílemi se sice může ztrácet v oblacích a počasí je na ní nevyzpytatelné (deštník, větrovku a pevné boty tedy nesmíte zapomenout přibalit do batůžku). Záleží, zda budete mít štěstí na počasí. A my ho měli.
Vzhůru na Etnu
Je jedním ze symbolů Sicílie a patří k nejvyhledávanějším místům na tomto hornatém ostrově. Dostat se k Etně můžete několika způsoby. Pokud trávíte svoji dovolenou s cestovní kanceláří, je nejjednodušší zajistit si fakultativní výlet, který vyjde cca na 35 až 45 eura pro jednoho. Autobus vyveze zájemce do výšky 2000 metrů na hlavní parkoviště, kde je plno restaurací a obchůdků se suvenýry, mezi nimiž jsou kromě klasických triček také výrobky z keramiky či sopečné lávy a všemožné pochutiny z pistácií, mandlí a medu. K parkovišti se dá snadno vyjet i půjčeným vozem, nebo linkovým busem z Catanie. Pak už záleží na každém, jak prohlídku této úžasné měsíční krajiny s mnoha krátery pojme. Pokračovat se dá totiž ještě výš. Lanovka vyveze zájemce do výšky 2500 metrů a od jejího horního stanoviště jezdí džípy až těsně pod samotný vrchol Etny. Počítejte s tím, že za tento luxus (nemusíte šlapat pěšky), si připlatíte – za každý z dopravních prostředků cca 35 eur. Pakliže ale nehodláte trávit vyměřený čas čekáním na lanovku, napoprvé bohatě stačí využít procházek nedaleko parkoviště, kde jsou rovněž velmi zajímavé sopečné pseudokrátery i výhledy do krajiny. Vyjde-li počasí, budete z Etny nadšeni a vidět tento stále doutnající vulkán prostě stojí za to! Každopádně je třeba připomenout, že sopka je to stále činná a podle slov místních by mohla opět brzy začít chrlit lávu. Poslední erupce byly zaznamenány v roce 2015. Předpovědět přesně, kdy k nim zase dojde, se moc nedá, místní tvrdí, že zhruba jen osm a že devět hodin dopředu!
O antických památkách, báječné kuchyni a mnohém dalším čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 36.