LEXIKON ZDRAVÍ: Vyhřezlá ploténka je jedním z nejbolestivějších onemocnění bederní páteře!

Je jedním z důsledků dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Ploténky jsou chrupavčité destičky, které zajišťují zejména tlumení nárazů při pohybu páteře. Každá se skládá z vazivového prstence a chrupavčitého jádra.
PŘÍČINY
1. S věkem nebo nadměrnou zátěží dochází k degeneraci vaziva, což někdy vede k prasknutí vazivového prstence ploténky a výhřezu jádra nebo jeho části směrem ven, kde pak dochází k útlaku nervů, což působí bolesti. K výhřezu nejčastěji dochází 5. bederním a 1. křížovým obratlem, nebo 4. a 5. bederním obratlem.
2. Vliv na výhřez ploténky má tedy opotřebení vaziva, nadměrná zátěž, ale i nízká pohybová aktivita, těžká fyzická práce nebo práce s nevhodným pohybovým stereotypem a nadměrná a nevhodná sportovní aktivita.
3. K výhřezu většinou dojde při nepředpokládaném škubavém pohybu, jako je prudké otočení, pád nebo zvednutí těžkého břemene.
PŘÍZNAKY
1. Při výhřezu ploténky je v prvním stádiu pociťována vystřelující bolest, která je vnímaná jako bodání do zad.
2. Později se mění v tupou bolest a postupuje po zadní straně stehna na zadní stranu lýtka a někdy i na plosku nohy. Člověk často cítí mravenčení nebo brnění, možné je i znecitlivění některých částí těla, např. prstů u nohou.
3. Bolest v bedrech při otáčení, ohýbání, zvedání předmětů, kašli či hlubším nádechu. Bolestivé může být i vyprazdňování při stolici. Bolesti se při běžných aktivitách stupňují.
LÉČBA
1. Vyhřezlou ploténku vždy diagnostikuje lékař. Zjistí ji podle intenzity bolesti a míst, kam bolest vystřeluje. Diagnóza se obvykle potvrzuje pomocí tomografie, nebo magnetické rezonance.
2. Začíná se konvenční neinvazivní léčbou, která spočívá v podávání léků proti bolesti, užívání vitamínu B a rehabilitaci. Rehabilitační cvičení se provádějí pod dohledem odborníka. Často dojde k posunu ploténky do jiné polohy, čímž se odstraní tlak na nervy a zmizí i bolest.
3. Chirurgický zákrok, při němž se odstraní vyhřezlá část ploténky. Provádí se jako krajní řešení, pokud je rehabilitace neúčinná.
4. Laserová nukleotomie – Léčba laserem se provádí, pokud selhala klasická léčba, ale jen v případě, že u pacienta ještě nenastaly degenerativní změny páteře.
PREVENCE
1. Dbejte na správné držení těla ve všech situacích – při stání a chůzi, při sezení i při spánku. Nešetřete ani na pracovní židli ani na roštu a matraci do vaší postele!
2. Hlídejte si váhu – nadváha je pro páteř zbytečnou zátěží. Pravidelně se hýbejte, ale pozor na nevhodné pohybové stereotypy.
3. Při zvedání věcí ze země s neohýbejte, ale raději jděte do mírného podřepu a snažte se zatnout břišní svaly.
Jak cvičit při problémech s vyhřezlou ploténkou? Cviky, které opravdu pomáhají, najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč!