Rádce pro mámy i babičky: Jak dát první pomoc dítěti?

Až 75 procent rodičů si podle odhadů záchranářů neví rady s první pomocí svému dítěti! Pokud se totiž doma, na zahradě nebo na dovolené něco vážného stane, dospělí často zpanikaří a neví, jak reagovat. A mnozí dokonce základy první pomoci neznají vůbec! Připomeňme si tedy, co dělat v situacích, kdy vašeho potomka například uštkne zmije, nebo se popálí či v zápalu hry vdechne nějaké cizí těleso. V takových chvílích jde o to zachovat chladnou mysl. Mohou to být totiž často jen vteřiny, které rozhodují. S Aha! pro ženy si připomeňme, jak se zachovat, abyste svému synovi nebo dceři byli schopni zachránit život!
Otrava , požití chemikálie
Prevencí je zamezení přístupu dětí k nebezpečným látkám. Až 70 % otrav dětí se totiž stane doma v kuchyni, 9 % v koupelně a 8 % na zahradě. V případě otravy nebo požití neznámé látky je třeba zjistit, jaké množství a co konkrétně dítě vypilo, snědlo apod. Při otravě voláme záchranku nebo se můžeme poradit na Toxikologickém informačním centru (tel. 224 919 293, 224 915 402).
PRVNÍ POMOC: Při požití chemických a mycích prostředků bez porady s lékařem nevyvoláváme zvracení. Vypláchneme jen ústa a dáme vypít zhruba 0,5 litru vody. Zajistíme nádobu s chemikálií či aspoň etiketu.
Uštknutí zmijí
Pro zdravého člověka není uštknutí zmijí smrtelné. Ohrožené jsou ovšem malé děti a také starší lidé.
PRVNÍ POMOC: Po uštknutí poraněného posadíme, aby měl absolutní tělesný klid. Končetinu ponecháme nataženou dolů. V místě kousnutí můžeme jemně vymačkat jed z rány. Postižené místo vydezinfi kujeme a co nejčistěji zavážeme. Okolí ranky můžeme chladit. Přivoláme záchranku. „V dnešní době se nedoporučuje místo nad ránou zaškrcovat. Můžeme končetinu lehce elastickým obinadlem stáhnout nad ránou,“ doporučuje Zbyněk Pokorný ze vzdělávací společnosti Zdravotníci, s. r. o.
Vdechnutí cizího tělesa
Kuličky, tvrdé bonbony, oříšky, ale i malé části hraček mohou být pro děti nebezpečné. Hrozí totiž jejich vdechnutí! „Zeptáte-li se jakéhokoliv rodiče, kterému se dusilo dítě, řekne vám, že šlo o jeho nejhorší zážitek v životě. Tyto stavy bývají spojené s chrčením a cyanózou,“ uvádí Zbyněk Pokorný.
PRVNÍ POMOC: Důležité je zachovat klid a hned jednat. Nejmenší děti, cca do 1 roku, je ideální položit na předloktí s hlavou dolů, fixovat rukou hlavičku a silnými údery mezi lopatky se snažit dostat předmět ven z těla. Starší děti ohneme v pase přes svoje koleno a silnými údery mezi lopatky se snažíme předmět vypudit. Po několika neúspěšných pokusech voláme záchranku. Dispečerka poradí, jak postupovat, protože budeme muset s největší pravděpodobností zvládnout po následné zástavě dechu a oběhu resuscitaci až do příjezdu záchranky.
Do léta lze zhubnout až 5 kilo, říká akreditovaná výživová poradkyně Štěpánka…
Celý článekPopálení
Patří mezi nejčastější úrazy u dětí. Největší rizika číhají právě tam, kde se cítí v bezpečí – doma, obvykle to bývá v kuchyni. Popáleniny jsou bolestivé a rizikové, často spojené s přímým ohrožením života a s trvalými následky (jizvy). Obecně platí, že popáleniny u dětí nad 5 % povrchu těla jsou závažné a mohou je bezprostředně ohrozit na životě!
PRVNÍ POMOC: Správné chlazení, ideálně pod proudem tekoucí vody. U větších popálenin nečekat a volat záchrannou službu. Je třeba nahlásit rozsah a stupeň popálenin, který je klíčový pro určení závažnosti stavu dítěte.
Laryngitida (zánět hrtanu)
Typické onemocnění dětského věku, které může děti do 8 let ohrozit na životě v důsledku otoku hrtanu a uzavření dýchacích cest. Příznakem je suchý štěkavý suchý kašel doprovázený modráním dítěte, tzv. cyanózy, a objevuje se nejčastěji v noci.
PRVNÍ POMOC: Dítě necháme dýchat studený vzduch (otevřeme okno, hlavičku dítěte strčíme do lednice či mrazáku; chlad působí protiotokově), voláme záchranku. Rodiče, kteří mají laryngitidy u svých dětí opakovaně, zpravidla disponují čípky s glukokortikoidy (Rectodelt).
Febrilní křeče
Průběh febrilních křečí, které bývají zpravidla způsobeny vysokými teplotami (nad 38 °C) vypadá děsivě. Přestože obvykle netrvá dlouho, pro rodiče se zdá být jako věčnost. „Typický telefonát rodičů na záchrannou službu zní: „Malý se mi tu třese a nedýchá, co mám dělat, pomozte, on mi tady umře,“ říká Zbyněk Pokorný. Děti totiž ještě nemají vyvinuté tzv. termoregulační centrum, nedokážou se vyrovnat s rychlou změnou teploty, a tak se tělo brání křečemi. Tomu lze předcházet například správným chlazením při horečce.
PRVNÍ POMOC: Zachovat klid a řídit se jednoduchými pravidly: Zamezit poranění dítěte lehkou fixací hlavičky a odstraněním předmětů, o které by se mohlo při křečích poranit. Jakmile křeče ustanou, je třeba zaklonit hlavu a počkat, než se dítě začne probouzet. Vždy je třeba zavolat záchrannou službu.