Nádorové onemocnění prsu pohledem odbornic: Když se rakovina vrátí...

Asi 7000 žen ročně si u nás vyslechne krutou diagnózu: Máte rakovinu prsu! Většina z nich se zachytí v počátečních stádiích a dá se dobře léčit. I přesto, že první boj s nemocí žena vyhraje, se ale až u 30 % z nich karcinom prsu vrátí znovu. Zpravidla nečekaně, i po více než 15 letech. A právě pro ně teď ONKO Unie rozjíždí kampaň s názvem »NEJSEM na odpis«. Diagnóza totiž neznamená konec – žít se s ní dá i víc než 7 let…
Říká se jí metastatická rakovina prsu a jde o nevyléčitelné chronické onemocnění. Často o karcinom prsu, který se vrátil po letech a začal tvořit metastázy. Nemoc je nejčastější u žen mezi 60 a 70 lety, ale výjimkou nejsou ani mnohem mladší pacientky, dokonce ani maminky od malých dětí.
Metastázy neznamenají konec
„I žena s metastatickou rakovinou prsu může žít plnohodnotný život. Zvolili jsme proto název kampaně »NEJSEM na odpis«, který jasně odkazuje na to, že i tyto pacientky jsou ženy, manželky, matky a zaměstnankyně a chtějí být vnímány jako ostatní,“ říká Mgr. Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie. Průměrná doba přežití žen s touto diagnózou je 3 až 5 let, mnohé z nich ale žijí i déle než 7 let.
Onkolog je jako krejčí
„V prsu může být celá »zoologická zahrada« různých nádorů,“ vysvětluje doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Onkolog je pak jako krejčí, který konfekci přešije pacientce na míru,“ doplňuje lékařka, která na svém oddělení léčí hlavně mladší pacientky – některé bohužel také ve fázi metastatického onemocnění. „Přesto, že je spektrum léčebných možností u karcinomu prsu opravdu široké, u části pacientek je vyčerpáme, přičemž je nemocná stále v dobrém stavu, často pracuje a stará se o rodinu. Proto vítáme zavádění nových protinádorových léků, neboť ty znamenají zásadní naději nemocných na prodloužení života,“ vysvětluje odbornice.
Jak poznáte návrat…
Příznaků, které ukazují na to, že se rakovina vrátila, je mnoho a závisejí na místě a velikosti nádoru. Mezi ty nejčastější patří bolest, hlavně změna charakteru bolesti a její intenzity. Varovným signálem může být třeba to, že bolest nepřechází ani v klidu. Mezi další příznaky patří dvojité vidění, brnění končetiny, dušnost nevysvětlitelná jinou chorobou (např. astma, onemocnění srdce), protože ta může být způsobena metastázami do plic. Hubnutí bez zjevné příčiny, anebo nechuť k jídlu zase bývá častá u metastáz do jater, stejně tak jako zažloutnutí kůže nebo bělma očí. Je důležité, aby při jakýchkoliv nezvyklých obtížích kontaktovala žena, která rakovinu prsu prodělala, co nejdříve lékaře. Jen tak je možné včas rozpoznat návrat onemocnění a zahájit vhodnou léčbu.
Ambasadorkami celé kampaně jsou herečky Dana Batulková a Jitka Smutná, představitelky onkologických pacientek v divadelní hře Happy End, kterou uvádí pražské Divadlo Rokoko. Režisér Arnošt Goldflam připravil neotřelou komedii izraelské dramatičky Anat Gov, která v její zemi vzbudila velký rozruch. Otevřeně se totiž zabývá rakovinou. Hru začala psát poté, co u ní lékaři tuto nemoc objevili, a rozhodla se o ní mluvit otevřeně. Anat Gov přežila s rakovinou čtyři roky, během kterých, jak sama řekla v jednom z posledních rozhovorů, bylo víc dobrých než špatných dní. Přestože nemoci nakonec v roce 2012 podlehla, poselství, které divákům zanechala, stále žije: „Nikdy neztrácejte naději a berte si z života to nejlepší.“
NA PŘÍKLADU CELEBRITY: Anna K. (51)
Zpěvačka vyslechla krutou diagnózu rakovina prsu v září 2009. Nejdříve nemoc tajila, ale pak se rozhodla naopak jít příkladem. O nemoci otevřeně hovořila a vyzývala ženy k pravidelným lékařským kontrolám. Nakonec zákeřnou nemoc porazila, ale sama říká: „Byla bych obezřetná v tomto případě říkat, že jsem vyhrála, nechci se rouhat. Nejsem nějak výrazně pověrčivá, ale už bych si to znovu dát nechtěla. Tady je už pořád vztyčený prst, když to jednou proděláš. Do konce života musíš být pod kontrolou a mít se na pozoru. Nikdy nevíš.“
Co je to metastáza?
Slovo metastáza má původ v řeckém μετα (změna) a στασισ (místo) – tj. vystěhování buněk nádoru do dceřiného ložiska. Podmínkou vzniku metastázy je oddělení buňky (nebo buněk) z nádoru, uchycení na jiném místě a vytvoření nových vyživujících cév. Zpočátku nová ložiska nejsou a nepůsobí svému nositeli žádné obtíže. Časem metastáza narůstá, dá se zachytit nějakou diagnostickou metodou a může působit obtíže, například bolest nebo krvácení. Více informací najdete na www.onko-unie.cz.
Kde se nejčastěji objevují metastázy?
Nejčastěji karcinom prsu metastazuje do místních lymfatických uzlin (podpaží, nadklíček), do jizvy po původní operaci prsu, do kostí (pánevních, páteře, kyčle), do jater, plic, kůže a mozku. Neexistuje však orgán ani místo v těle, kam by karcinom prsu nedokázal metastazovat.
POCHODEM PROTI RAKOVINĚ
