Zdraví na cestách: Spálení sluncem. Jak mu předcházet a jaká je první pomoc?

U moře a na pláži čeká na turisty řada nástrah. A mezi tu nejzákladnější patří spálení sluncem. To totiž přijde dřív, než se nadějete a může vám nejen zkazit dovolenou, ale i do budoucna zadělat na rakovinu kůže.
Používejte krémy s dostatečným ochranným faktorem, nechoďte na polední slunce, noste pokrývku hlavy, hodně pijte – na to vše v létě neustále apelují odborníci. Bohužel řada lidí to bere na lehkou váhu a s pocitem, že jim se přece nemůže nic stát, se v poledne vyloží na pláž. Spálení sluncem pak na sebe nenechá dlouho čekat. A nemusí jít o banalitu – slunce totiž může způsobit i popáleniny 1. a 2. stupně. Nejen, že vám to znepříjemní dovolenou, ale pamatujte i na to, že každé spálení výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Jak jej poznáte: Velmi snadno, nelze jej přehlédnout. Příznaky záleží na závažnosti popálení. V tom nejmírnějším stupně je kůže růžová až červená, horká, pálí. Na dotyk bolí a může svědit. U těžších popálenin je kůže rudá, tvoří se na ní puchýřky, které svědí a praskají. Nejhorší stavy pak provází zimnice, závratě, horečky, nevolnosti. Jsou-li puchýře velké, spálení rozsáhlé, bolest intenzivní a teplota vysoká, vyhledejte lékaře.
První pomoc: Chladit postižená místa. Většinou postačí obklady namočené ve studené vodě, lepší je však obklad z chlazeného černého čaje. Máte-li po ruce panthenol, natřete pokožku jím. Přinese úlevu a kůži regeneruje. Velmi dobře funguje, pokud na postižená místa namažete tvaroh či bílý jogurt. Pokožku zklidní a z těla vytáhnou přebytečnou horkost. Kyselina mléčná zároveň působí protizánětlivě. Na popálení v obličeji jsou vhodné jahody, které rozmačkáte a smícháte s trochou tělového mléka či krému. Nanesete, necháte chvíli působit a smyjete.
Jak mu předcházet: Používat opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem, nechodit na nejsilnější polední slunce, mazat si i místa, na které se zapomíná – např. uši. Nosit pokrývku hlavy – spálit se totiž může i vlasová pokožka!