Zdraví na cestách: Zánět močových cest můžete mít i z mokrých plavek!

Záněty močových cest trápí ženy velmi často a k jejich vzniku stačí málo. Třeba jen pobyt v mokrých plavkách!
Nevyhne se mu 70 % žen, každou pátou pak trápí opakovaně. Je to dáno tím, že u žen je močová trubice velmi krátká, a tak se bakterie snadno dostanou do močového měchýře. Za 80 % případů stojí bakterie E. Coli, které jsou nejčastějšími původci infekcí. Jsou běžnou součástí lidské stolice, avšak díky anatomické stavbě ženského těla se velmi snadno dostanou do močových cest. Častou příčinou zánětů bývá prochladnutí, v létě hrozí z mokrých plavek. Příznaky: Pálení, řezání, bolest při močení, stálé nutkání, které vás nutí jít často »na malou«, i když z vás vyjde jen trocha moči, bolest či křeče v podbřišku, moč může být tmavší, lehce načervenalá, objevit se může bolest zad a teplota.
Co dělat: První pomocí mohou být brusinky a dostatečný pitný režim, většinou je však nezbytná návštěva lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Zánět se vyplatí nepodcenit, hrozí totiž komplikace – od zánětu a poškození ledvin a ledvinových pánviček až po neplodnost.
MUDr. Lukáš Horčička: "Prevence zánětů je složitá!"
urogynekolog, GONA, Praha
Když se ženám opakovaně v létě vrací záněty močových cest, existuje nějaká zaručená prevence, jak se jim bránit?
Bohužel neexistuje. Máme však celou řadu doporučení, která umožní snížit výskyt infekcí dolních cest močových a eventuálně se jich zbavit. Infekce močových cest je jednou z nejčastějších infekčních onemocnění žen, a jak je léčba jednoduchá, tak je prevence složitá. V oblasti osobní hygieny užívání intimních mýdel a nepřehánění hygieny, mít dostatek času k vyprázdnění se. Úprava pitných zvyklostí – dostatek, ale ne přehnané množství tekutin, lépe nedráždivých. V létě rozhodně nezůstávejte v mokrých plavkách. Převlékněte se do suchého prádla. Neseďte na chladné zemi. Pokud jde o léčbu, vždy je nutné dokončení cyklu terapie. Nemyslet si, že po zmizení potíží je vše vyléčeno. K zamezení opakovaní infekce někdy dlouhodobě používáme malých dávek antibiotik, obvykle v dávce na noc. Podobným způsobem – zabránění množení bakterií – může pomáhat i preparát s extraktem z kanadských brusinek, dlouhodobé kladné zkušenosti mám se Swiss Max či Mega Brusinkami. Důležité je nepodcenit první příznaky infekce a včas ji léčit.