Zdraví na cestách: Pozor na mořského ježka! Může vás i otrávit!

Moře skýtá různé nástrahy. Požahat vás může medúza, ale když šlápnete na ježka, může vám to řádně znepříjemnit zbytek dovolené.
Snad každý turista, který vyrazil na chorvatské pláže, se s ježkem setkal. Pokud se mu však vyhnul, anebo měl na nohou boty do vody, to, co ježek dokáže, nepocítil. Šlápnout však na ježka bosou nohou je velmi bolestivá záležitost, a to i přesto, že většina ježků neprodukuje jed. Navíc hrozí i propuknutí infekce.
První pomoc: Ponořte nohu na chvíli do horké vody s octem v poměru 1:1. Veškeré toxiny jsou totiž citlivé na teplo. Poté co nejrychleji odstraňte ostny, které v noze zůstaly. Ideálně pinzetou, případně v rukavici. Pozor na to, že ostny se lámou, nepostupujete tedy zbrkle. Malé ostny pomáhají rozpouštět přípravky s obsahem amoniaku. V noze nesmí zůstat žádný osten, jinak hrozí chronické záněty. Poté chodidlo opět ponořte alespoň na 30 minut do hodně teplé vody – o min. teplotě 40 °C. To pomůže ke zmírnění bolesti, ale i přesto počítejte s tím, že místo bude bolet ještě několik dní. Postiženou oblast sledujte, protože hrozí rozvinutí bakteriální infekce. Pokud by otékala, hnisala či rudla, vyhledejte lékaře.
Zdraví na cestách: Spálení sluncem. Jak mu předcházet a jaká je první pomoc?
Celý článekJežek může způsobit otravu!
● Z 6000 druhů mořských ježků jich jen 80 tvoří jed. Většinou je najdete v Karibiku a Indopacifi cké oblasti.
● Pokud by vám osten ježka propíchnul kloub, hrozí zánět kloubní výstelky.
● V případě popíchání více než 15 ostny najednou může dojít i k ochrnutí svalů a celkové otravě.
● Na cesty se vyplatí mít pojištění. Základní lékařské ošetření při šlápnutí na ježka totiž vyjde zhruba na 4000 Kč.