Nástrahy luk a lesů: Vosy, včely, sršni

Nejen u moře a u vody hrozí o prázdninách zdravotní problémy a zranění. Stačí vyjít jen u nás do přírody a nástrah je tu nespočetně. Jaké jsou ty hlavní a jaká je první pomoc? Víte třeba, jak správně reagovat, když vás uštkne zmije, anebo se dostanete do kontaktu s bolševníkem? Anebo co dělat, když vás páíchne vosa?
Včely, vosy, ale i sršni. Jakmile nastane teplé počasí, začíná se jim velmi dobře dařit. A rádi útočí. I když se takové bodnutí může někomu zdát jako banalita, pokud je dotyčný alergik, dostane příliš mnoho žihadel, anebo do rizikového místa, může ho to přímo ohrozit na životě. Nebezpečné je především včelí žihadlo, které je nejvíce toxické. Nejvíce však bolí bodnutí sršněm. A ten dokonce umí vstříknout jed do očí až na vzdálenost 40 cm! Nejméně bolestivé je vosí bodnutí, ale to zase může být opakované. Není-li postižený alergik, je pro dospělého člověka smrtelná až dávka 2,8 mg jedu na 1 kg váhy, tedy cca 700 žihadel (při hmotnosti 70 kg), u malého dítěte je to však mnohem méně (na 10 kg hmotnosti stačí 90 žihadel).
Co dělat: Co nejrychleji odstraňte žihadlo. Nebezpečné je především to včelí, protože obsahuje váček s jedem. Pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto jej opatrně vytlačte jako třísku, například nehty. Pinzeta se nedoporučuje, hrozí vstříknutí jedu do těla. Po odstranění žihadla místo vpichu omyjte studenou vodou, přikládejte studené obklady a nejlépe led. Pokud místo natéká, přiložte na něj rozkrojenou cibuli, která vylučuje látky zmírňující otok, anebo octový obklad. Podejte antihistaminikum – prášek proti alergické reakci. Je-li reakce nepřiměřeně velká, došlo-li k bodnutí do krku, hlavy či jazyka, místo výrazně natéká či bolí, anebo se objevují známky anafylaktického šoku, vyhledejte neprodleně lékaře!
5x tip, jak se bránit bodnutí hmyzem
- Nenosit pestré oblečení.
- Nechodit bosí v trávě a na louce.
- V přírodě nejíst, anebo dávat velký pozor, do čeho koušeme.
- Nepoužívat výrazné parfémy.
- Nedělat rychlé pohyby v blízkosti včel a vos, nemávat prudce rukama.
Včela bodá jen jednou!
- Včela může žihadlo použít pouze jednou. Je totiž opatřeno zpětnými háčky, a proto po bodnutí umírá. Vosa jej ale může z rány vytáhnout a klidně jím bodnout znovu.
- Jak poznat včelu od vosy? Podle barvy – vosa je na pohled výrazně žlutá s pruhy, včela mnohem tmavší. Včely bývají aktivní na začátku léta, vosy v pozdním létě a na podzim.