Přichází čas posvícení! Jak se slaví v jednotlivých krajích?

Česko je zemí mnoha chutí. Vždyť kromě knedlíků či poctivé bramboračky s houbami si tu pochutnáváme i na spoustě sladkých laskomin. Tou nejznámější jsou bezpochyby tradiční koláče. V každém koutě naší vlasti se připravují jinak a byl by hřích všechny neochutnat, tak teď pojďte cestovat s námi! Pokud pro vás budou cílové destinace vzdálené, můžete si všechny dobroty, za nimiž se vydáme, upéct doma. Nalaďte své chuťové pohárky, vyrážíme.
1. Domažlice
Pokud si potrpíte na tradice, nesmíte tu vynechat zejména návštěvu Chodského hradu s rozsáhlými etnografickými sbírkami. Projděte si i hlavní náměstí, které lemují překrásné měšťanské domy s podloubími, děti zase jistě ocení prohlídku muzea modelové železnice. A jestliže vás láká turistika, vyšlápněte si na vrch Čerchov. Ze zdejší vyhlídkové Kurzovy věže se nabízí překrásný pohled na celé Chodsko.
Chodské koláče s tvarohem a povidly: Původní koláče musely být hlavně překrásně merhované neboli nazdobené. Náplně se vrstvily buď do proužků, nebo i do různých ornamentů.
2. Rožmberk
Jihočeské obci bezpochyby vévodí hrad z poloviny 13. století. Právě z této doby pochází i kamenná hláska Jakobínka, kterou znají především vodáci splouvající Vltavu, neboť je při vjezdu do města vítá. V hradě si dnes můžete prohlédnout soukromé pokoje a expozici se sbírkami obrazů, nábytku, zbraní, porcelánu i skla. Dozvíte se tu také příběh Bílé paní Perchty z Rožmberka a jeden prohlídkový okruh je věnován historii hrdelního soudnictví a útrpného práva. Otevřeno je ve všední dny od 11 do 13 hodin, o víkendech od 9 do 15.30. Vstupné stojí 200, případně 60 korun.
Koláče Petra Voka: Dnes už na to asi čas mít nebudete, ovšem v dobách Petra Voka muselo těsto kynout hned čtyřikrát. Hotové koláčky se sypaly drobenkou a kladly višněmi naloženými v rumu.
3. Plzeň
Město sice proslavil především pivovar Plzeňský Prazdroj (kde se mimochodem konají i prohlídky s ochutnávkami ležáků), nicméně k vidění je toho tady mnohem víc. Prošmejdit můžete historické podzemí ze 13. století i Velkou synagogu, která je tou největší v České republice. Na hlavním náměstí potěší především malé cestovatele muzeum loutek, kde se mohou setkat i se zdejšími »rodáky« Spejblem a Hurvínkem. Pokud vás to táhne spíše do přírody, obejděte Bolevecký rybník. Podél břehů se nachází i řada pěkných kaváren a restaurací.
Plzeňské koláčky: Tyto koláčky se pečou na severu Plzně, jsou typické tím, že se mažou cukrovo-rumovou polevou.
Více regionů a jak vypadá posvícení najdete v tištěném Aha! po ženy číslo 39 a některé recepty na dobroty i na našem webu.