Poznáváme působivá klášterní torza: Chrám v Panenském Týnci

V naší krásné zemi můžeme objevovat místa tajemná, opředená tajemnými legendami, ale i ta, kde působí pozitivní energie. A protože tu v současné situaci potřebujeme jako sůl, vypravme se teď prostřednictvím Aha! pro ženy společně ke stavbám, z jejichž zdí kladná síla přímo prýští. Ke klášterům a kostelům, které mají místo střechy nebesa.
V Ústeckém kraji, jen několik málo kilometrů od Loun, upoutá pozornost gotický klášterní komplex, který (na rozdíl od Rosy Coeli) nebyl nikdy dostavěn. Jeho budování započalo ve 14. století; součástí měl být trojlodní kostel, z něhož se do dnešních dní dochovaly pouze kněžiště a tři klenební pole s portálem. Je zde také zvonice, která ovšem pochází až z roku 1744.
I klášterní torzo v Panenském Týnci má blahodárné účinky na lidskou psychiku. Podle všeho se zde nachází silná pozitivní zóna ve tvaru kříže, která bývá ezoteriky hodnocena jako uzdravující. V minulém století se návštěva ruin doporučovala lidem po mozkové obrně, mrtvici a úrazech hlavy.
Kostel sv. Ondřeje v Kuklově
Na skalnatém ostrohu na západním konci Blanenského lesa se k nebesům tyčí pozůstatky bývalého klášterního kostela sv. Ondřeje. Stavbu na popud Rožmberků zahájili v 15. století mniši z řádu sv. Františka z Pauly. Než ji ovšem stihli dokončit, přitáhla švédská vojska, která mnichy ubila a budovu pobořila. Vypráví se ale, že některým mužům se podařilo uprchnout labyrintem chodem, který vede pod kostelem… Do dnešní doby se dochovaly obvodové zdi kostela a několik málo obvodových zdí klášterních domků. I tak je místo velmi populární, mimo jiné i proto, že zde režisér František Vláčil v 60. letech natáčel svůj snímek Údolí včel.
Více klášterů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.