Po stopách románského slohu: Nejkrásnější rotundy...

Na tváři už lechtají první sluneční paprsky coby předzvěst blížícího se jara, jenže cestování do jiných okresů či dokonce krajů má kvůli pandemii stále utrum. Okolí svého bydliště nicméně prozkoumávat můžete! Procházka posílí imunitu, nabije vás energií a zlepší náladu. Trochu vám v tom pomůžeme! Dnes se vydáme až do období raného středověku, k našim nejkrásnějším rotundám, které vznikly v románském slohu. A pokud se ven přece jen trochu bojíte, pokochejte se alespoň fotkami…
Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu: Odměna za zdolání kopce
Říká se, že každý správný Čech by měl alespoň jednou za život vystoupat na posvátnou horu Říp, známé to poutní místo. Pokud se tak rozhodnete učinit i vy, čeká vás po náročném výšlapu dechberoucí podívaná na kopce České středohoří, a také na rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha nacházející se na vrcholu, která patří mezi nejstarší stavby u nás. První písemné zmínky o ní pocházejí již z 11. století, kdy sem měly být přeneseny ostatky svatého Vojtěcha. Od století šestnáctého je pak zasvěcena i svatému Jiří, patronovi Přemyslovců. Současná podoba památky je výsledkem puristické přestavby z konce 19. století. Uvnitř rotunda ukrývá cenný reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem a dva zvony, z nichž jeden v báni visí již od roku 1491. Jinak na horu Říp se dostanete z Krabčic, Rovného či ze Ctiněvse.
Rotunda Nalezení sv. Kříže v Praze: Místo plné magie
Ani pokud bydlíte přímo v metropoli, nemusíte být o svůj výletní cíl ochuzeni. Nejznámější je sice rotunda sv. Martina na Vyšehradě, ale my se dnes vydáme jinam. V samotném bájném středu urbanistického kříže staré Prahy, na křižovatce Konviktské ulice s ulicí Karoliny Světlé, stojí rotunda Nalezení sv. Kříže, která zde byla vybudována patrně již v 11. století. Traduje se o ní, že uvnitř byla na kříž pověšena dívka, která proti vůli rodičů přijala křesťanství.
Rotunda je postavena z opukových kvádrů řazených do řádků. V lodi a apsidě byly zazděny keramické nádoby, takže se má za to, že zde docházelo i k tajným obřadům. V 18. století se pak rotunda stala skladištěm, o další století později byla (včetně vnitřních fresek) opravena. Dnes slouží jako farní kostel starokatolické církve.
Více rotund najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.