Těžké rozhodnutí Jaroslava Moučky (†86) - Zavrhl vlastního bratra...

Přestože byl přesvědčený komunista a symbol normalizační televizní propagandy, i on měl svoje hranice. Charismatický herec Jaroslav Moučka (†86), kterého si lidé oblíbili třeba jako Josefa Pláteníka z agitky Okres na severu, zanevřel na svého bratra Milana. Úplně s ním přestal komunikovat poté, co se dozvěděl, že jako estébácký vyšetřovatel týral politické vězně. V posledních letech života Moučku trápila Parkinsonova i Alzheimerova nemoc. Přesto se herectví nikdy nevzdal a do té doby, co jen to šlo, natáčel.
Narodil se 9. listopadu roku 1923 v obci Studená do rodiny obchodního cestujícího a švadleny. V rodině nikdo sklony k herectví neměl, a proto se i Jaroslav vyučil řemeslu. Nejdříve to zkoušel jako kamnář, pekař, knihkupec, až se nakonec stal strojním zámečníkem. K herectví se dostal až po roce 1945. Ochotničil v divadle v Jihlavě, kde nakonec nastoupil jako herec do Horáckého divadla. „Nikdy jsem nevěřil, že bych se mohl herectvím živit. Ale pak jsem jednou hrál Shakespeara a bylo rozhodnuto,“ svěřil herec v jednom z rozhovorů. Pak jeho kroky směřovaly do kladenského divadla, Olomouce, Zlína, až nakonec zakotvil v Praze v Divadle na Vinohradech, kde hrál přes 40 let. Od 50. let se začal objevovat i na televizní obrazovce. Zahrál si ve více než v sedmdesáti snímcích a seriálech. Proslavil se nejen divadelní a později filmovou rolí čerta Trepifajskla ze hry Dalskabáty, hříšná věs, ale účinkoval i v televizních seriálech jako Byli jednou dva písaři, Hříšní lidé města pražského, Sňatky z rozumu, Záhada hlavolamu, v Nemocnici na kraji města či v seriálu Život na zámku. Nejvíce však vyniknul v roli vedoucího tajemníka okresního výboru KSČ Josefa Pláteníka v Okrese na severu z roku 1980.
Odsoudil brutalitu
Není žádným tajemstvím, že Jaroslav Moučka byl také zapáleným členem tehdejší KSČ. Jenže když se dozvěděl pravdu o svém o rok starším bratrovi Milanu Moučkovi (†87), který patřil k nejbrutálnějším estébáckým vyšetřovatelům, zlomilo ho to. Byl to totiž právě jeho bratr, kdo vynucoval přiznání v procesu s Miladou Horákovou (†48). Patřil mezi nejobávanější vyšetřovatele totality, zavedl soutěž v délce výslechů. Vyhráli ti, kdo vězně vyslýchali 40 dní nonstop! Moučku za jeho praktiky obvinil Ústav pro vyšetřování zločinů komunismu, jenže stíhání zastaveno s vysvětlením, že se na něj vztahuje amnestie z roku 1960. I když nebyl za své zločiny potrestán, jeho bratr Jaroslav mu uštědřil tu největší lekci, když ho úplně vyloučil ze svého života. „Měl jsem ho strašně rád. Ale když jsem se dozvěděl, co dělá, přestal jsem s ním mluvit. Bylo to těžké rozhodnutí zavrhnout bratra, kterého jsem měl tolik rád,“ svěřil Jaroslav Moučka. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy herec vrátil stranickou knížku a z KSČ vystoupil. Později však zase do strany vstoupil a ztvárnil zmíněného Pláteníka. „Co jsem měl dělat? O lordech se nic nehrálo, ani kulaka by mě byli nedali, no tak jsem hrál Pláteníka. Já si nenaříkám. Hrál jsem vedle toho i grotesky,“ hájil se Moučka, který si zahrál i ve snímku Svatba upírů či v pohádce Z pekla štěstí. Na Vinohradech účinkoval až do roku 1994. „Odešel jsem včas. Nechtěl jsem umřít na jevišti,“ vysvětlil Moučka.
Ničily ho nemoci - Nejen To čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 6.