Moderátor oblíbených soutěží Pavel Lukeš (†77) - Vinil se ze smrti ženy

Osud se s Pavlem Lukešem (†77), který zemřel loni na podzim, rozhodně nemazlil. Dlouhá léta bojoval s rakovinou, jednou ji dokonce porazil, ale nemoc se vrátila a udeřila ještě větší sílou. Tou největší bolestí však pro moderátora slavných soutěží Šest ran do klobouku či Dva z jednoho města byla ztráta milované manželky, se kterou žil téměř padesát let.
Už jeho příchod na svět, dne 4. července 1944 v Nýřanech, byl dramatický. „Narodil jsem se ve sklepě během náletu na Dobřany. Alespoň to říkávala moje maminka,“ svěřil Lukeš. Jako kluka ho vychovávali babička s dědou, protože rodiče hodně pracovali. Tatínek byl novinářem v plzeňské Pravdě. Pavla to už jako kluka táhlo k moderování a už jako sedmnáctiletý organizoval zábavy v Měšťanské besedě v Plzni. Odpolední čaje plnil nejen muzikou, ale i kvízovými soutěžemi, které sám vymýšlel. Svoje zručnosti pak zhodnotil později při práci v plzeňském Československém rozhlase, kde pracoval. Jenže jeho snem bylo pracovat v televizi, a tak se v roce 1979 přihlásil na konkurz do Československé televize jako redaktor. Uspěl a stal se z něj později dokonce dramaturg, scenárista i vedoucí oddělení soutěží. Československá televize se stala jeho domovem a soutěž Šest ran do klobouku životním pořadem. Vysílal se v přímém přenosu a za léta 1981 až 1985 se v něm vystřídalo nespočet známých tváří a hostů. Nakonec však pořad, přestože byl velmi populární, skončil. V roce 1984 pak vznikl nový Lukešův projekt s názvem Dva z jednoho města, který uváděl Josef Dvořák (79). Pořad v té době neměl konkurenci a do soutěže zapojil desítky tisíc diváků na různých místech republiky, jako stadionech, náměstích apod. Jenže přestože byl úspěšný, po třech letech přišel jeho konec. Pak se Lukeš podílel na vzniku i dalších soutěží jako Den plný her, Všechno nebo nic, Manželský pětiboj, které patřily k nejsledovanějším, ale nakonec ho Československá televize v roce 1987 ze svých služeb propustila.
Přišla rakovina
Po výpovědi Lukeš vytvořil kočovnou skupinu a s pořadem Šest ran do klobouku objížděli republiku. Po vzniku komerčních televizí byl o jeho služby obrovský zájem, ale kariérní návrat na vrchol mu znemožnila rakovina. Lékaři moderátorovi diagnostikovali rakovinu mízních uzlin. Tehdy se mu celý svět obrátil naruby. „Dal jsem si velkého panáka a zvažoval jsem, co bude, jak bude,“ přiznal Lukeš. Dozvěděl se, že operace je nevyhnutná, aby mohl být odstraněn nádor. Jenže on se bál a měl na to vážný důvod. Nemusel by se totiž probrat z narkózy. „Problém byl s tím, že už před tím jsem si vypěstoval bypass a nikdo netušil, jak to srdce bude reagovat při další narkóze a další operaci. Lékařka mi ale řekla, že na operaci musím, jinak mám před sebou dva tři měsíce života,“ přiznal. Nakonec tedy souhlasil, jenže přišlo další zděšení. „Měl jsem lymfom, a když mě operovali, zjistili, že je to neoperovatelné,“ svěřil. Naštěstí měl lékařku, která za něj a jeho život bojovala zuby nehty. „Přesunuli mě do Motola, kde mi doktorka Kubáčková při první návštěvě řekla, že mě z toho dostane,“ prozradil. A tak se i stalo. Lukeš musel absolvovat náročnou léčbu, včetně chemoterapie, ale vyplatilo se. „Za pár měsíců, druhého února jsem byl čistý,“ řekl radostně. Pořád ale byl pod dohledem lékařů a musel chodit na pravidelné prohlídky. Tušil totiž, že nemoc může kdykoliv opět udeřit. „Chodím na pravidelné kontroly. Na jedné onkologii mi oznámí, že se rakovina vrátila, na druhé, že je vše v pořádku. Takže jsem se rozhodl, že do té první už chodit nebudu, aby se zbytečně nemusel nervovat. Vše by mělo být ustálené,“ řekl po léčbě.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.