Henry Fonda (†77) byl válečný hrdina, rodinu však děsil výbuchy vzteku!

Citově studený narcista. Přesně tak označovaly zakladatele slavné herecké dynastie Henryho Fondu (†77) jeho ženy. Něco na tom asi bylo pravdy, když své štěstí v manželství zkoušel pětkrát. Strach z něj měly i jeho děti, hollywoodská herečka Jane Fondová (82) a její bratr Peter Fonda (†79). Zatímco na plátně a ve válce byl hrdinou, jako otec i manžel selhal na plné čáře…
Jeho kořeny sahají do Itálie. Jeho předkové původně žili v Janově a až v roce 1642 se dostali na severovýchod Ameriky. Dodnes se tam nachází město jménem Fonda se zhruba 800 obyvateli. Pak se rodina koncem 19. století přesunula do Nebrasky. Tady se narodil 16. května 1905 i Henry Jaynes Fonda. Byl v rodině jediným klukem a vyrůstal se svými sestrami. Nábožensky založení rodiče ho vychovávali přísně, což se na něm podepsalo. Celý život měl problém dát najevo své city, což později v rozhovorech potvrdil i jeho syn Peter Fonda (†79). „Vyrůstal v křesťanské víře. Bylo to náboženství, které věřilo, že když jsi raněný nebo cítíš bolest, vyléčíš to jenom modlením,“ svěřil hercův syn. O tom, že to Henry neměl v dětství snadné, svědčí i děsivý zážitek, který si pro něj připravil jeho otec William. Když bylo herci pouhých čtrnáct, táta ho s sebou vzal na veřejný lynč černocha, který byl podezřelý ze znásilnění. Pohled na to, jak muž umírá uprostřed zfanatizovaného davu, v chlapci zanechala stopy na celý život. Nesnášel bezpráví a později i jeho filmové postavy musely být vždy kladné. Úzkostlivě se vyhýbal záporným rolím, zahrál si vlastně jen jedinou
Od obchodu k herectví
Henryho otec chtěl, aby se věnoval obchodu. Sám vlastnil tiskárnu. Jenže Henryho to táhlo úplně jinou cestou. Nejdříve to zkoušel jako žurnalista, a dokonce se přihlásil i na školu. Jenže když mu dvacet, začal se v něm probouzet herecký talent. Všimla si toho kamarádka jeho matky, příležitostná herečka Dorothy Brando (†57). Na její popud tedy přijal roli v jednom představení jejího divadelního spolku, a navždy se tím zpečetil jeho osud. Dorothy si ho vzala pod křídla a dávala mu lekce herectví. A zatímco učila Henryho Fondu, v náručí držela svého malinkého syna Marlona Branda (†80), z něhož se později stal vynikající a slavný herec. A tak Dorothy, přestože nebyla vzornou matkou a holdovala alkoholu, pomohla filmovému světu ke dvěma hereckým velikánům. Henry se už hraní nevzdal, a přestože jeho otec s tím nesouhlasil, vystřídal několik divadelních spolků napříč celou Amerikou. Později si 187 centimetrů vysokého fešáka všimli i filmoví producenti. Na plátně debutoval v roce 1935 v hollywoodském snímku The Farmer Takes a Wife. O tři roky později přišel snímek Jezábel a pak Hrozny hněvu, za které byl poprvé nominován na Oscara.
Bojoval ve válce
Jeho kariéra byla slibně rozjetá, jenže pak Japonci zaútočili na Pearl Harbor a Fonda bez váhání a na vlastní žádost oblékl uniformu a vydal se sloužit vlasti. Jeho tehdejší, v pořadí už druhá manželka Frances Seymour Brokawová (†42), se ho snažila přesvědčit, ať zůstane doma. „Ještě si to rozmysli. Kvůli věku a dětem máš přece právo na odklad,“ naléhala na něj. Jenže marně sedmatřicetiletý Fonda nesnesl pomyšlení, že by ho lidé pokládali za zbabělce. „Nechci se účastnit falešné války jako herec ve studiu,“ prohlásil Henry, který se přihlásil k námořnictví a odsloužil si tři roky. Vypracoval se na poručíka a byl jedním z členů posádky bojové lodi Curtis na Gilbertových ostrovech. Zajímavostí je, že jednou, když letěl jako posádka v letounu nad nepřátelským územím, pilot ztratil orientaci. Báli se, aby nehavarovali, a tak se rozhodli zbavit nákladu. Jenže vezli ovoce a zeleninu, a tak na Japonce místo bomb shazovali rajčata a melouny. Domů si Fonda přivezl Bronzovou hvězdu, kterou dostal za potopení japonské ponorky. Tu věnoval svému synovi.
Proč se ho jeho děti bály? Dozvíte se v tištěném Aha pro ženy číslo 24.