Syn Jany (27) z Plzně je nevyléčitelně nemocný! Díky jiné mladé mamince se mu teď žije snadněji.

Dvě mladé maminky na rodičovské dovolené. Obě z Plzně. Každá však má zcela jiný příběh. Zatímco Jana Zemanová (27) musí denně bojovat za zdraví svého půlročního syna Petra, který trpí těžkou chorobou, Natálie Heinrichová (34) začala během mateřské podnikat. Nakonec je osud svedl dohromady a speciální plenky, které Natálie původně chystala a testovala pro svou dceru Dorotku (4), jsou nejen v mnoha nemocnicích, ale pomáhají právě malému Petříkovi.
Na svoje první miminko se Jana Zemanová moc těšila. Už při porodu se Petřík projevil jako velký bojovník. Na svět se dral 17 hodin. Vzápětí se ukázalo, že svou bojovnost bude v životě hodně potřebovat. „Chyběly mu kousky kůže od kolínek dolů a na prstíkách ručiček,“ vzpomíná Jana. Diagnóza byla krutá – Epidermolysis bullosa neboli nemoc motýlích křídel. Pro Janu to byl šok, který brzy vystřídalo i zoufalství. Svého synka nemůže ani kojit. I tím by mu působila bolest a utrpení. Od porodu stále vymýšlí způsoby, jak chlapečkovo tělíčko krýt. „Každé tři až čtyři dny děláme velké převazy nožiček. Ručičky musí mít stále v rukavičkách. Jak se hne, škrábne, má hned puchýř,“ popisuje zápas s nemocí Jana. Jak vypadá její den? Ráno prohlédne Petříka od hlavy k patě, když najde puchýřky, musí je propíchnout. Pak promaže celé jeho tělíčko balzámem nebo krémem, očistí mu pusinku speciálním gelem. I v ní se Péťovi dělají puchýřky.
I hračky zraňují
Péči o miminko si maminky většinou s rozkoší užívají. Pro Janu je to neustálé bádání, jak Petříkovi nezpůsobit bolest. „Při přebalování například nemůžeme používat vlhčené ubrousky, ale nastříhaný perlen a řepík. Cokoliv chemického pro nás není,“ říká. Vybírá i hračky, musí být měkké, aby se synek neporanil, oblečení zase bezešvé. Z počátku doufali, že to bude dobré. Pak se ale smířili s tím, že nemoc je nevyléčitelná. „S přítelem jsme sportovci. Až dosud jsme žili hodně aktivně, teď je všechno jinak. Trochu mi trvalo, než jsem se s tím vyrovnala. Když jsem viděla zdravé děti, pořád jsem si říkala, proč zrovna my. Teď už to beru lépe. Péťa se na nás směje. Je, jaký je, je náš a je to bojovník. Milujeme ho,“ dodává Jana, které pomohla Charitativní organizace Debra. „Dali nám naději. Ukázali příběhy lidí, kteří i s touto nemocí žijí, pracují a mají dokonce děti. Díky sbírce, kterou pořádají, nám pomáhají i materiálně. Pojišťovna hradí jen minimum toho, co takto nemocný člověk potřebuje,“ vysvětluje Jana.
To nejlepší pro Dorotku
To Natálii Heinrichové (34) přálo štěstí. Má dvě zdravé děti – syna Dominika (14) a dcerku Dorotku (4). I když na rozdíl od Jany mohla, ani ona svou druhou mateřskou dovolenou nepojala jako dovolenou. Snila o vlastním obchodu, a když plánovala druhé miminko, spojila všechno dohromady. „Rozhodla jsem se pro svoje dítě vytvořit plenu, která by měla ideální složení, vlastnosti, design a byla by cenově přijatelná a navíc ekologicky šetrná,“ vzpomíná podnikavá maminka. Za svým cílem se vydala, ještě než se dcera Dorotka narodila. Spoustu času strávila hledáním vhodné výrobní linky. Výrobek pak několik měsíců testovala laboratoř Státního zdravotnického ústavu v Praze. Když plenky pro děti do tří let schválila, byl to jen začátek dlouhé cesty. „Jeden čas jsem na to byla úplně sama. Všechno jsem zařizovala z bytu, pracovní schůzky jsem měla po kavárnách. V kavárně na počítači jsem vyřizovala maily. Přesto jsem tehdy získala velké kontakty, se kterými spolupracuji i dnes,“ vzpomíná Natálie. Pro své plenky získala i velké nemocnice. Sortiment postupně rozšířila o vlhčené ubrousky, podložky.
Jak a kdy se protnuly cesty Jany a Natálie a jak dnes ekologické pleny pomáhají si přečtěte v tištěném Aha! pro ženy.