Tipy pro »zelenější« domácnost, které šetří nejen přírodu...

Den co den používáme řadu různých čisticích produktů a kosmetických přípravků, a přitom možná ani netušíme, že by nám mohly jakkoli uškodit. Nicméně běžná drogerie často obsahuje i řadu ne vždy zcela bezpečných syntetických látek, kterým by bylo lepší se vyhýbat. Nejde o to, že bychom si po vzoru našich babiček měli vystačit pouze se sodou, citronem, solí a obyčejným mýdlem, rozhodně však neuškodí zvážit, co si pustíme do našeho života. Chovat se ekologicky totiž neznamená jen třídit odpad, ale také přemýšlet o tom, co kupujeme a jaký dopad to může mít na naše zdraví a přírodu.
Nejsou pro nás bezpečné
Jedním z důvodů, proč volit ekologičtější varianty spotřební drogerie, jsme my sami. Kontakt s konvenčními drogistickými produkty, ať jde o různé čističe, dezinfekce, osvěžovače vzduchu, ale i repelenty nebo prostředky k hubení hmyzu, totiž může být příčinou méně či více závažných zdravotních potíží. „Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání,“ upozorňuje Alexandr Řeháček, zakladatel značky AYETO Eco. Opakované vdechování chemických látek či jejich kontakt s kůží však můžou vést také k bolestem hlavy, k rozvoji či zhoršení alergií, astmatu a kožních problémů, k nervovým nebo hormonálním potížím a v některých případech také ke vzniku rakoviny.
Mysleme nejen na sebe
Velkým problémem je bezesporu také fakt, že syntetické látky z přípravků použitých v domácnosti ve velké míře znečišťují přírodu. „Nebezpečné chemikálie se dostávají do ovzduší, vody a půdy, kde následně poškozují celý ekosystém. Experti se shodují na tom, že je více než dříve nutné pohlížet na to, jaký dopad má naše jednání pro planetu. Výběrem ekologických produktů proto pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí,“ dodává Alexandr Řeháček. Je sice pravdou, že většina chemikálií, které končí v odpadu, se bezezbytku odbourají, některé z nich však tomuto procesu odolávají a jsou špatně rozložitelné. Ve finále se dostávají do přírody, kde ohrožují živočichy a znečišťují vody, a vzhledem k tomu, že na konci potravního řetězce jsme my, tak se vlastně vrací k nám. Typickým příkladem jsou optické zjasňovače, které najdeme v běžných pracích prášcích a gelech. Pokud si tedy chceme nadále užívat jak přírody, tak ostatních divů naší planety, a udělat také něco více pro naše zdraví, přechod na šetrnější varianty drogerie je jedním z prvních kroků, které bychom měli podniknout.
Více tipů pro zelenější domácnost najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 16.