Nejen slunce vlasům škodí!

O tom, že si vlasy během léta zaslouží stejně důkladnou péči jako pokožka, není pochyb. Je však třeba mít na paměti, že jim ubližuje nejen nadměrné vystavování slunci, ale také mnoho dalšího. Před čím se mít na pozoru a nepolevovat, aby i na konci dovolenkové sezony byla vaše hříva v dobré kondici? Vlasová specialistka Barbora Bajerová z pražského studia Spell vám poradí…
Šetření se nevyplácí
Jedna věc je chtít omezit tepelné úpravy, druhá je to splnit. Vždyť léto a dovolená jsou plné příležitostí, kdy chceme kráse trochu pomoci. I v tomto případě má Barbora Bajerová radu, navíc velice jednoduchou: „Nešetřete na tepelném nástroji!“ Moderní produkty totiž disponují technologiemi, které jsou ke kadeřím velice šetrné, navíc je vytvarují za mnohem nižších teplot. I tak je ale nutné před foukáním, žehlením či kulmováním použít kvalitní ochrannou kosmetiku. „Tepelná ochrana je alfou a omegou! Zároveň si vlasy dělte do sekcí, díky tomu budete mít přehled o narovnaných, nebo navlněných vlasech a nestane se vám, že budete znovu žehlit nebo vlnit již upravený vlas. A mějte před žehlením či vlněním vždy opravdu suché vlasy a ideálně je žehlete rovnou po vyfoukání,“ přidává své tipy kadeřnice.
Nevěřte všemu, co se říká
Odbornice uvádí na pravou míru některé z mýtů, které slyší v létě nejčastěji:
1. Mýtus: Olivový olej je super na vysušené vlasy.
„Rozhodně není, ani olivový, ani žádný jiný olej určený na vaření. Takové oleje nejsou schopny prostoupit do hloubky vlasu a vlas pouze obalí na povrchu. Žádný jiný účinek to mít nebude. Poraďte se se svým kadeřníkem a nechte si doporučit kvalitní a účinný vlasový olej.“
2. Mýtus: Místo kondicionéru je lepší teď používat masku.
„Není tomu tak, časté používání masky naopak vlas zatíží a může se víc mastit! Maska by se měla používat každé 3. až 4. mytí – opět je dejte na doporučení kadeřníka. Kondicionér by neměl scházet po žádné aplikaci šamponu.“
3. Mýtus: Když je horko, není třeba se fénovat.
„Vždy je důležité vyfoukat vlasy. V létě alespoň od pokožky. Zabraňujete tak lupivosti pokožky a různým plísním. Teplo je posledním krokem, který vlas po umývání uzavírá a vlas je tak odolnější proti vnějším vlivům.“
4. Mýtus: Mořská voda se nemusí smývat.
„Hlavně to ne, vlasy mořskou solí hodně trpí a vysušují se! Doporučuji hlavu po každém koupání v moři a bazénu opláchnout sladkou vodou a nenechávat tak sůl působit déle, než je nutné.“
Naplánujte si péči po
Ještě než začne podzim, je vhodné případné škody, které na vlasech napáchaly slunce, voda i vítr, minimalizovat „Po létě je dobré zajít si ke kadeřníkovi na tzv. čištění vlasů. Od nánosů krémů, od soli a chlóru, od stylingu, či tvrdé vody. U nás ve Spellu k tomu používáme Malibu C, které dokáže vlas perfektně vyčistit a navrátit mu zpět ztracenou sílu. V naší nabídce je i řada Nativ neboli detox pokožky, díky kterému pokožku vyčistíte i doma. Toto čištění není tak hloubkové jako to u kadeřníka, proto bych ho doporučila dělat během léta cca jednou za měsíc,“ radí Bajerová a upozorňuje, že speciální »domácí« kroky je lepší konzultovat s kadeřníkem, který zná vaše vlasy nejlépe.
Postarají se
Vyživující maska s bio mandlovým mlékem a medem (úvodní obrázek) Hair Milk Mask Honey do hloubky regeneruje, Garnier, 119,90 Kč.
GLISS 7 Sec Color Perfector dodává barveným, tónovaným nebo melírovaným vlasům více lesku, 199,90 Kč.
Více tipů na produkty najdete v tištěném AHA! pro ženy číslo 32.