Nákupy přes internet: Při placení buďte obezřetní!

On-line nakupování zažívá v poslední době velký boom. Ve virtuálním prostoru lze sehnat téměř vše, od kuchyňských spotřebičů a mobilní techniky přes hračky a oblečení až po jídlo a pití. E-shopy navíc nikdy nezavírají, jsou oproti kamenným obchodům levnější a vzhledem k době koronavirové jsou teď často jediným místem, kde seženeme to, co právě potřebujeme. Číhají tu na nás však také určitá úskalí, o kterých je třeba vědět…
· Za zboží můžete platit různými způsoby. Pokud v některém z e-shopů nakupujete poprvé, bude nepochybně jistější, když za zboží zaplatíte až při převzetí. Je sice třeba počítat s platbou za dobírku, ale v tomto případě se určitě vyplatí dát pár desítek korun navíc, zvlášť když jde třeba o dražší zboží. Platit můžete obvykle hotovostí nebo nezřídka kdy již platební kartou. Většina dopravců má k dispozici přenosný platební terminál, díky němuž lze platit stejným způsobem jako v kamenných obchodech.
· Co se týče bezhotovostních plateb, platit můžete předem převodem z účtu. Jde o bezhotovostní platbu, při které je nutné, abyste měli u své banky sjednané elektronické bankovnictví. Obvyklý postup je následující: na e-shopu vyberete zboží a při objednávce zvolíte placení převodem z bankovního účtu. Na svém bankovním účtu následně provedete platbu podle instrukcí prodejce, které najdete na stránkách e-shopu, případně i v e-mailové zprávě o potvrzení objednávky. Prodejce vám zboží pošle až v okamžiku, kdy mu na účet přijde platba, je tedy třeba počítat s delší dodací lhůtou.
· Pokud má internetový obchod speciální účet u některé z bank, které provádějí platební transakce on-line, můžete využít i tuto možnost. I v tomto případě musíte mít zřízené elektronické bankovnictví, většinou však není třeba službu extra aktivovat. Platba jde z vašeho účtu přímo na účet obchodníka a lze ji označit jako bezpečnou. Každá banka má pro svůj on-line systém plateb vlastní jméno, jsou to například Platba 24, Mojeplatby, ePlatba nebo Mpeníze.
· Další variantou je platba kartou, a to přímo obchodníkovi, nebo přes tzv. platební systémy (např. PayPal, GoPay, PayU). U možnosti »platba kartou« je nutné uvést kromě částky, která má být z vašeho účtu stržena, také číslo karty, její platnost a kód uvedený na rubové straně karty, případně bezpečnostní kód, který jste dostali na mobilní telefon. Vzhledem k tomu, že při platbě kartou přímo obchodníkovi existuje určité nebezpečí jejího zneužití, doporučuje se velká ostražitost. Nakupujte proto pouze u ověřených e-shopů, které používají při platbě kartou nejvyšší úroveň zabezpečení, tzv. 3D-Secure protocol. To znamená, že při zadávání údajů budete přesměrováni přímo na webové rozhraní banky, tudíž obchodník vůbec nemá přístup k údajům o vaší platební kartě. Na podobném principu fungují také platební systémy uvedené výše, takže platbu lze považovat za poměrně bezpečnou.