Rapper Řezník: Musím trvat na opakování ceremoniálu! Slavík se brání, čtěte aktuální vyjádření v konfliktu dvou světů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Rapper Řezník: Musím trvat na opakování ceremoniálu! Slavík se brání, čtěte aktuální vyjádření v konfliktu dvou světů!

Řezník argumentuje aneb odvrácená tvář ankety Český slavík!
Řezník argumentuje aneb odvrácená tvář ankety Český slavík! (Foto: R.F. Garipov, Smíchof Studio, koláž Ahaonline.cz)

Jako rozbuška zafungoval náš článek k odepření výhry nezávislému umělci v tolik diskutovaném letošním ročníku ankety Český slavík 2013. Přinášíme vám proto dva úhly pohledu na věc. Organizátor se odkazuje na eticky problematickou náplň textů rapového producenta Řezníka. Ten oponuje svobodou projevu a uměleckým záměrem, který neporušuje právní předpisy naší země, dokonce mu toto zajišťuje ústava. V USA by tento spor měl jasného vítěze. Jak je tomu u nás?

Několik otázek nám aktuálně zodpověděl sám kontroverzní umělec Řezník:

Znáte se s Matěj Ruppertem osobně, případně, jak takovou podporu vnimáte?
Potkali jsme se na Silvestru u Romana Holýho, ale blíž se s ním neznám. Jeho podpory si obrovsky cením a myslím, že je to opravdu chrabrý gesto.

Je pro vás Český slavík 2013 uzavřená kapitola, nebo se Řezníka jen tak nezbaví? Případně, co říkáte na reakce fanoušků, kteří hlasovali?
Byl bych rád, kdyby byla. Tahle soutěž totiž smrdí od hlavy k patě. Už to bohužel zašlo příliš daleko. Mattonka se každým svým krokem a vyjádřením propadala do hlubších a hlubších s*aček a nakonec mě zpětně vyloučili. A to až po vyhlášení výsledků, a právě proto teď zvažuju podání žaloby. Podpory fanoušků si cením jako s*ině.. až takovou lavinu jsem nečekal a vykouzlilo mi to úsměv v rozkroku.

Myslíte, že na 100 000, které vám zpětným vyloučením z ankety pořadatel odepřel, máte i přesto nárok?
Věřím, že ano. Musím trvat na opakování ceremoniálu! Ne, nechci snad ani omluvu, ani tu cenu, jenom chci ty prachy za který bych rád natočil klip pro fanoušky, který pro mě hlasovali a legitimě mě poslali do vedení.

Stanovisko agentury Musica Bohemica k vyhlášení výsledků ankety Český slavík Mattoni 2013

Podporujeme hudbu, ne násilí

Pozornost si v posledních dnech získalo nejen vyhlášení výsledků ankety Český slavík Mattoni 2013, ale částečně i vyřazení interpreta Martina Pohla (alias Řezníka) z její součásti Hvězda Internetu 2013.

Neposuzujeme uměleckou stránku Řezníkovy produkce. Rozhodně však nechceme a nebudeme podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky dělá ve svých textech i obchodních aktivitách. Například ubližování ženám (viz skladba „Ta holka v mym sklepě“) jednoznačně odmítáme a nebudeme ho podporovat. Stejně tak nemůžeme souhlasit s jeho prodejem triček s nápisy typu „Znásilnění je skvělý“.

Kromě našich hodnot jsme vázáni právními předpisy České republiky, které nám mj. zakazují spojovat naše reklamní aktivity, kam spadá i uvedená soutěž, s propagací násilí či snižováním lidské důstojnosti. „V celé kauze se nejedná o hodnocení samotného obsahu tvorby interpreta Martina Pohla, ale výlučně o oprávněnost vyhlašovatele k vyřazení uvedeného interpreta ze Soutěže z pohledu soutěžních pravidel a právních předpisů v oblasti reklamní komunikace. Na základě těchto skutečností měl pořadatel povinnost  daného účastníka ze soutěže vyloučit,“ potvrzuje právník Petr Kůta.
Proto jsme tohoto interpreta před konečným uzavřením soutěže vyřadili ze součtu hlasování a konečného žebříčku. Podrobnosti o důvodech vyřazení a zejména o tvorbě interpreta Řezníka uvádíme v otevřeném dopise zveřejněném večer 27. 11. 2013 na webu ankety. Obrázek si z toho může každý udělat sám. (Vyjádření jsme zveřejnili v tomto článku http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/92624/dalsi-hrebik-do-rakve-slaviku-poradatel-zrejme-zmanipuloval-vysledky-umelec-zada-kompenzaci.html , pozn. red.)

Netěší nás, že tímto způsobem získává komercionalizované násilí publicitu, ale nastala potřeba to důkladně vysvětlit a trváme na svém stanovisku k obsahu hudebních sdělení a obchodním aktivitám Martina Pohla (alias Řezníka). Hudba násilí nepodporuje, naopak mu odjakživa čelí.

Musica Bohemica s.r.o. (Český Slavík Mattoni)
Karlovarské minerální vody a.s. (Mattoni)

Stanovisko rappera Martina Pohla alias Řezníka k situaci vzniklé kolem sporného vyřazení ze soutěže Český slavík 2013:

Vážená Mattoni,
poněkud si protiřečíte, když říkáte: "Neumíme posoudit umělecký dopad a kvalitu Vaší produkce. Nechceme ji ani cenzurovat nebo omezovat její šíření." Bohužel přesně to jste udělali. Na vašem se webu se píše cosi o fair play: "Cílem ankety je vytvořit co nejobjektivnější obraz obliby zpěvaček, zpěváků a skupin v české populární hudbě. Základním pravidlem a kritériem hlasování je duch fair play." Objektivní obraz opravdu, ale opravdu nevytváříte.


Vaše argumenty jsou naprosto mimo mísu, je to jakoby jste odepřeli Oscara herci, které ve filmu hraje zápornou roli, případně je hrubý k ženám a vraždí. Musíte chápat, že moje hudba je jako film, já sám hraju roli a není to myšleno doopravdy - navíc před klipy je vždy upozornění, že se jedná o fikci. Stejným cenzorským metrem můžete útočit na filmové tvůrce, autory knižních románů apod.

Myslel jsem, že žijeme ve svobodné demokratické společnosti, ale Vaším jednáním se vracíme zpátky před rok 89. Vážím si kroku Matěj Rupperta a mám informace, že není jedinou celebritou, která vaše jednání odsuzuje. Místo neustálého snažení se nějak obhájit byste se měli pokusit udělat smířlivé gesto abyste si trochu udobřili rozhněvanou veřejnost v čele se mnou a mými fanoušky.

Věřím, že je pro vás tato situace velmi nepříjemná a poškozuje celou anketu Český Slavík a také společnost Mattoni.

Řezník

P.S.:  Zde je vyjádření soudce městské části Prahy 5 Petra Hovorky: " Jedná se o ústavní práva, jako je svoboda projevu nebo umělecké tvorby. Každý si může skládat, co chce (...), ta tvorba samozřejmě může někoho urážet, ale to už je pouze otázkou vkusu." Toto nechť je Vám důkazem, že právní předpisy České republiky moje tvorba neporušuje.

Přečtěte si
znk-fun
21. 6. 2015 • 11:53

víte hovno co je dobrý... Řezník je BŮH!!!! Řezník a Sad(Sodoma Gomora) ...

blawo
1. 12. 2013 • 10:42

Na můj vkus je tvorba pana Řezníka příšerná, nicméně se domnívám, že v demokratické společnosti si může zpívat kdo chce co chce, nota bene když jeho "tvorba" získala tolik příznivců. To ostatně svědčí o vybraném estetickém cítění celého národa. A fakt, že někdo vyhlásí soutěž, kde jediným kritériem pro získání vítězství jsou hlasy fanoušků a pak vítěze vyloučí považuji za nepřijatelné a o tvůrcích tohoto rozhodnutí se myslím ještě něco mnohem horšího než o textech pana Řezníka a o jeho uměleckém projevu.

ninka64
30. 11. 2013 • 09:15

To je pro rolera124

ninka64
30. 11. 2013 • 09:15

Jdi se léčit!!!Máš stejný sexuání problém jako Řezník. Úchyl!!!

prroud
28. 11. 2013 • 22:39

Ja te chlape vzdavam,skoda,prislo mi,ze v sobe mas trochu vic.Ze vycniva z davu je fajn,ale z toho vycniva kdekdo,i ja.Jenom vycnivat je malo,ono taky hodne zalezi na tom JAK clovek vycniva a co jeste dela krome jenom toho vycnivani,a jakym zpusobem to dela.No nic,nepochopils me,nevadi,dal nehodlam hazet perly......... dobrou

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.