Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Lipský v koupelně šmíroval Bohdalovou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 24. června 2024

Svátek slaví Jan, zítra Ivan

Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Lipský v koupelně šmíroval Bohdalovou!

Bublinková scéna se nejvíc líbila Lubomíru Lipskému.
Bublinková scéna se nejvíc líbila Lubomíru Lipskému. (Foto ara)

„Dej fem ten fek, sem fek… Nebo fi fynem fmrti! Vy jste pan Gogo? Všichni jsme Gogo!“ I tyhle dnes už notně zlidovělé hlášky zazněly ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970). Kriminální komedie ve stylu komiksových seriálů patří mezi klenoty české kinematografie. Ze všech dveří vypadávají mrtvoly, hodně se střílí a dochází k nečekaným střetům. Vskutku parádní koktejl pro gangsterskou parodii z nejdrsnějšího podsvětí. Čekali byste, že ve veselém duchu se nesla i atmosféra na natáčení? Mnohdy ani ne…

Svatba během natáčení

Režisér Oldřich Lipský (†62) si dlouho pohrával s myšlenkou obsadit do titulní role vedle Jiřiny Bohdalové (81) Radka Brzobohatého (†79). Bylo všeobecně známo, že ti dva spolu tvořili zamilovaný pár a krásně k sobě pasovali. „Když se ale dozvěděl, že stejná dvojice bude ve stejném roce natáčet ještě pro Jiřího Sequense film Pěnička a Paraplíčko a pro Karla Kachyňu Ucho, rozhodl se vsadit opět na svého bráchu. To byla jistota. Znal ho, věděl, co od něho čekat. A Lubomír očekávání bezesporu naplnil,“ zavzpomínal Miloš Macourek (†75), který se s Lipským podílel na scénáři. Během natáčení se Bohdalová s Brzobohatým na pražské Staroměstské radnici vzali. Manželství však po dvanácti letech skončilo rozvodem.


První role od kriminálu

Pro herce Zdeňka Kryzánka (†55), který nezapomenutelně ztvárnil hromotluckého člena zločineckého gangu Billa, tohle byla první filmová role poté, co byl propuštěn z vězení. „Komunistické zřízení ho obvinilo z činnosti neslučující se s postoji socialistického člověka. Dostal tři roky,“ prozradil filmový historik Jan Matějíček.

Herečtí kolegové ho na place skvěle přijali. Nejvíce si rozuměl s dvěma Pepíky, Hlinomazem a Kemrem. Přestože svou postavu zahrál skvěle, moc dalších filmových nabídek už nepřišlo. Jeho poslední rolí byla »figura« Kvasničky ve snímku Bouřlivé víno, které natáčel v roce 1975. Víc už nestihl. Zemřel o půl roku později a přímo na Štědrý den. Postihl ho infarkt.


Libíček hrál se sebezapřením

Jan Libíček (†42) alias policejní komisař Brooks celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scénárista. „Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Macourek. A to se mu nakonec stalo i osudným. O pouhé čtyři roky později zemřel přímo při natáčení filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.


Lipský koukal do koupelny Janžurce a Bohdalce

Že ale nebylo pořád jen smutno, dokazuje historka Lubomíra Lipského, který bravurně vystřihl hlavní roli. „Rád vzpomínám na scénku, kde se mé drahé kolegyně Jiřina s Ivou mydlily. Bylo to ve vaně plné pěny. To bylo tak vynikající, že já – který jsem jen náhodou sledoval onu inkriminovanou scénu – po skončení záběru neodolal a úplně spontánně jsem začal tleskat a křičet: „Opakovat, opakovat!“ No, samozřejmě, ty mě pak hnaly! Malinko jsem je šmíroval,“ přiznává po letech Lipský.

Recept na filmem proslavený Hu-hu koktejl

• 1 dcl rumu

• 1 dcl žloutku

• kvasnice

• mentol

• kyselina mravenčí

Postup

Ingredience vložíme do dvojdílného šejkru (tzv. Bostonu), při uzavření šejkru dáváme pozor, aby se nevytvořil vzduchový polštář. Velmi krátce a energicky protřepeme. Zdobíme podle chuti. Podáváme ve flipovém poháru nebo i v malém goletu a na vlastní nebezpečí.

Pozn. Ve filmu se po této směsi umíralo!

1459572:gallery:true:true

Autor předlohy z filmu málem omdlel

Když se Oldřich Lipský s Milošem Macourkem pustili do psaní scénáře podle detektivky jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán, pomýšleli na komedii. Že jim z toho ale vyleze taková parodie, sotva tušili… Očití svědkové tvrdí, že Brixi byl po pražské premiéře šokován až rozladěn. Z románu tam toho moc nezbylo. Když ale viděl divácký ohlas, uznal, že film je dobrý…

Ač byl Brixi doma i v zahraničí vydáván a zfilmován, příliš nezbohatl. Honoráře v Jugoslávii prý tehdy nestály za nic, a v tehdejším Československu byly zase vázány podivnou povinností – vyplácely se jen pod podmínkou, že je autor utratí přímo na místě, v Praze a při putování po Československu. Tahle bizarnost přiváděla Brixiho do kuriózních situací. Jednou se prý jeden český celník divil, že má Brixi u sebe při vstupu do ČSSR jen pár německých marek. Když mu pak spisovatel ukázal úřední dopis od pražské banky, celník se jen vyděšeně zeptal: „A pane, jak chcete zrovna tady u nás utratit takovej majlant?“

Jak znáte film?

1. Jak se jmenoval gangster v podání Josefa Hlinomaze?

a) Hogo

b) Fogo

c) Gogo

2. Jak se říkalo ve filmu Josefu Kemrovi?

a) Chlupatý

b) Zubatý

c) Hubený

3. Jaké bylo povolání hlavní postavy Lubomíra Lipského alias Georga Camela?

a) Učitel

b) Účetní

c) Prodavač nožů

4. A jakou profesí se živila jeho milá Sabrina v podání Jiřiny Bohdalová?

a) Redaktorka časopisu

b) Prostitutka

c) Pošťačka

5. O co se rvaly dvě gangsterské bandy?

a) O šek na milion dolarů

b) O láhev skotské whisky

c) O mýdla a ručníky paní domácí

Správné odpovědi: 1c, 2b, 3a, 4a, 5a

 Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.