Sněženky a machři: Cabadaje chtěli zakázat! Legendární hláška není z »péra« Radka Johna! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Sněženky a machři: Cabadaje chtěli zakázat! Legendární hláška není z »péra« Radka Johna!

Fotografie
Fotografie (internal)

Tomu filmu bude třicet let, stal se kultovním pro několik generací a evidentně nezestárl. Hořká komedie o jednom nepovedeném lyžařském výcviku Sněženky a machři (1983) se ovšem vůbec nemusela natočit. Režisér Karel Smyczek (62) se potýkal s kupou problémů na horách, škrtalo se donekonečna ve scénáři, a když už příběh puberťáků z jednoho pražského gymnázia dokončil, málem mu ho zakázali a šoupli do trezoru.

Film o povinném »lyžáku« tu ještě nebyl a Smyczek společně se scénáristy Radkem Johnem a Ivo Pelantem vsadili na správnou kartu. „Výsledek na mě působil dobře. Ale cesta, ta šílená anabáze, byla strastiplná. Provázela nás nepřízeň počasí, nebyly ani ubytovací kapacity, samé překážky,“ zavzpomínal Karel Smyczek. Film ho prý stál kus života, za tu dobu hodně zestárl. Když chtěl natáčení odložit, dostal jasný apel od Oty Hofmana, tehdejšího šéfa producentské skupiny. „Koukej to natočit, příští rok už by to nemuselo vyjít.“

Radek John si vyřizoval účty

Problém byl totiž nejen se sněhem, ale i s takovou zdánlivou maličkostí, kam v Krkonoších nacpat 70 lidí filmového štábu. „Nebylo kam hlavu složit. Ve filmu jsme nakonec použili interiér pěti různých chalup. Moc nám pomohli na Martinovce. Pokoj kluků byl v ubytovně dělníků pod Barrandovem, lyžárnu jsme udělali v rekvizitárně,“ líčil Smyczek. Scénář, který psal John s Pelantem se přepisoval snad desetkrát. „Psalo se na stroji, byla to úmorná práce. Ale nakonec vyšla docela slušná látka,“ liboval si Radek John, někdejší publicistické eso.

Přiznal zároveň, jak si vyřizoval účty. Charakter fyzikáře Kardy napsal podle neoblíbeného kantora z gymnázia. „A jméno Karda jsem dal podle chlapa, který mi nechtěl prodat garáž a neustále natahoval cenu.“ Ovšem i Karel Smyczek si přihřál polívčičku, jednoho ze studentů pojmenoval jako John a shodou okolností měl tenhle gymnazista vizáž Johna Lennona.


Proč byl film závadný?

Když šel film do kin, netušili tvůrci, jaké mohou nastat trable. I když už v Praze zvládl úspěšně premiéru a stal se po pár dnech hitem, na Ostravsku ho chtěli zakázat. „Nenapadlo by mě, že nastane zvláštní schvalovací problém. Film viděla manželka někoho vlivnějšího a vložila se do toho. Prý by se rodiče báli pouštět děti na lyžařské výcviky,“ nemohl Karel Smyczek roky pochopit pošetilost jakési ostravské matky z vyšších kruhů.

Nikdo se touhle pitomostí moc nezabýval, ale soudruhům vadil jiný rozměr filmu. Hůř rozdýchávali aspekt souboje kolektivu a jedince s mocí. Student Převrátil se po průšvihu postaví situaci jako chlap a odjede z výcviku. „Vyšel z toho jako morální vítěz, nebál se čelit uzurpátorské moci,“ připomněl Karel Smyczek.


 

Karel Smyczek o…

Radoslavu Brzobohatém

„Byl senzační, pomáhal, byl motor. Nesl třeba baterie od kamery sám v hlubokém sněhu do prudkého kopce, když nám nedorazila rolba. Já ho před tím moc neznal. Ale tady jsem si uvědomil, že on, představitel silných chlapů ve filmu, byl takový i ve skutečnosti.“

O mladých hercích

„Mladí se nám tam zamilovávali. Bylo to pěkné, ale měl jsem obavy, aby se něco nestalo, přece jen, natáčení bylo dlouhé. Třeba aby se nezměnil stav mladých hereček.“

O tom, jak se bál

Když jsme točili záběry, jak sjíždějí krpál na běžkách, bál jsem se o nohy herců. A to jsme měli i dubly! Byla to hotová propast. V tom svahu se rozsekal každý. I Míša Suchánek, který byl lyžař. Já ani nevěděl, jestli to hraje, nebo jestli s tím má opravdu problémy.“

O Cabadajovi

„Jan Antonín Duchoslav, to byl živel. Pořád s námi chtěl hrát karty a ponocovat. Báli jsme se, že nás obere, tak jsme ho posílali spát.“

O opilých hercích

„Scéna v kotelně? Naštěstí to ti mladí hráli, neopíjeli se. Někdy je sice lepší, když si trochu herci dají, ale musíte udržet hranici, aby jim nevypadával text.“

O kotelníkovi

„Pro mě byl hodně zábavný kotelník Boris Halmi. To byl totiž architekt toho filmu a můj kamarád. To on měl tu hlášku – pane profesore, vy jste vzdělanej člověk, vy přece víte, že to uhlí nemá nožičky a samo nepřijde.“

Víte,že...

… režisér Smyzcek si ve filmu také zahrál? Byl v záběru jako host v baru, kde si Cabadaj a spol. dávali rum a načapal je tam profesor Karda.

… do role vedoucího horské boudy obsadil Smyczek kamaráda, talentovaného režiséra Karla Kováře? Je smutné, že v roce 1987 spáchal ve čtyřiatřiceti letech sebevraždu.

… Jan A. Duchoslav dostal za film honorář 10 tisíc korun? „Ale to jsem měl všechno oblečení svoje,“ upozornil Viky Cabadaj. Do filmu se prý dostal až na
druhý pokus, vnutil se na konkurz s dívkami, když ho jako kluka nevybrali.

… populární věta – Viki, ty máš ale péro – původně ve scénáři jako jedna z mála nebyla? Vymyslel ji až na place.

1459572:gallery:true:true

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.