Atletická legenda Dana Zátopková: Emil mi do všeho kecal! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Atletická legenda Dana Zátopková: Emil mi do všeho kecal!

Kousek svého životního partnera Emila má paní Dana doma. Trošku jeho popela si vzala do malovaného džbánku.
Kousek svého životního partnera Emila má paní Dana doma. Trošku jeho popela si vzala do malovaného džbánku. (Aha! - Alexandr Malachovský, Martin Pekárek, Profimedia.cz, ara)

Říká se, že vzpomínat znamená stárnout, ovšem na tuhle dámu to zkrátka neplatí. Legendární oštěpařka Dana Zátopková (89) je pořád neuvěřitelná čipera. A přitom už uteklo šedesát let od hvězdného týdne, v němž na olympiádě v Helsinkách společně s manželem – vytrvalcem Emilem (†78) – získali čtyři zlaté medaile. Paní Dana přimhouří oči, usměje se a pronese: „Mluvte víc nahlas, protože trošku hůř slyším a budeme si povídat.“

Tak třeba o tom, jak do rodiny připlula čtyři zlata?

„To je unikát, viďte? A také to, že Emil do Helsinek vůbec nemusel jet. Komunističtí funkcionáři nechtěli vzít mladého a talentovaného Standu Jungwirtha, protože jeho táta byl zavřený za nějaké politické delikty. A Ťopík řekl, že bez něj nepojede, takže jsem na něj tři dny čekala a brečela.“

Bylo to dramatické…

„Emil nenasedl ráno do letadla, protože až na letišti zjistil, že Standa není na soupisce. Přiletěl až za tři dny, vyvzdoroval si Jungwirtha až na ministerstvu.“

A nakonec to dopadlo tak krásně.

„Ano, Emil mi půjčil pro štěstí medaili, kterou získal na pětce, a já jsem pak vyhrála oštěp.“

Jak jste jeho závod prožívala? Už měl v kapse zlato z desítky.

„Měla jsem zrovna v tu chvíli mít oštěp, ale naštěstí náš závod posunuli o pár minut. Byla bych nervózní, bylo by to třeba fiasko. Nervák. Tak jsem zalezla do šatny. Když to skončilo, ptala jsem se na chodbě nějakého ruského trenéra, jak to dopadlo. Koukal na mě, co jsem to za manželku, když nevím, že můj muž vyhrál i pětku.“

A pak vám tedy Emil medaili půjčil a ta vám přinesla štěstí.

„No ale hned ji chtěl zpátky. Když jsme se pak sešli na ubikaci, tak mi řekl, ať mu jí vrátím, že už mám svoji. Hamoun. Ale bylo to moc krásné. Tři dny hráli naši hymnu, čemuž nikdo nemohl uvěřit. Byli jsme šťastní.“

A slavní...

„No přece hlavně já. (s šibalským úsměvem). Vždyť to byl všude samý Emil, já byla vzduch, i když na čtvrtém místě světového žebříčku. Však jsem po olympiádě každému říkala, že jsem Dana Zátopková a Emil Zátopek je jen můj manžel. On někde řekl, že jsem vyhrála díky jemu, že jsem také chtěla medaili. A někdo to překroutil a hned z toho bylo, že jsem mu záviděla.“

Jak se tenkrát slavilo?

„To víte, Finsko. Takže tam byla nějaká vodka a také červené vínko. Vzpomínám si, jak jsem si dala oštěp, který jsem dostala od pořadatelů, pod postel a s medailí jsem si vlezla pod peřinu. Pak jsem vstala a šla se podívat na západ slunce u jezera. To byla krása.“ 

Jaký byl Emil vlastně manžel?

„Do všeho mi kecal. (rozesmátě) Já jsem z jižní Moravy, a tam platí, že doma vládne ženská, jenže on mi mluvil i do vaření.“

To po vás chtěl nějakou specialitu? Byl mlsný?

„Ale ne, naopak. Vždyť on jedl všelijaké blivajzy, třeba i ovesné vločky. Hlavně, že po nich vyhrával.“

Vy také vyhráváte. Jak to děláte, že jste stále tak úžasně plná elánu?

„Jen se nebojte, že nemám ráda svůj klid. Baví mě v televizi cestopisné pořady, a občas ke mně přijdou na besedu a vínečko kamarádky z atletiky. Tak se teď mám.“

Má Emila ve džbánku

Kousek svého životního partnera Emila má paní Dana doma. Trošku jeho popela si vzala do malovaného džbánku. Když přijdou přátelé, postaví jej na stůl a všichni si s Emilem přiťuknou. Má ráda humor, i ten černý… Ostatně vždycky se oba rádi smáli. A oba se shodou okolností narodili ve stejný den.

Nemohli mít děti

Medailí měli hromadu, ale potomky Pán Bůh Zátopkovým nedopřál. „Byla jsem nešťastná, když jsem zjistila, že nemohu mít děti a že běhám po doktorech marně. Emil mě tehdy utěšoval. Řekl: Proč se trápíš?  Myslíš si, že když my nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře?“ pověděla nejslavnější česká atletka.

Oba veleúspěšní atleti žili až do Emilovy smrti v roce 2000 v domku v pražské Troji, ale úplně snadný život neměli, přestože patřili k elitám národa. V roce 1968 se totiž Emil ve zlém rozešel s komunisty a byl vyhozen z armády. Nikde ho nesměli zaměstnat, místo našel až u podniku Stavební geologie. Šest let jezdil a hloubil studně. S kolegy přespával v maringotce, domů se vracel na víkendy jednou za tři týdny.

Lidé nepohodlní režimu totiž většinou končili v podobných pozicích, uklizeni v lesích. Ostatně ze Západu se jezdili na Zátopka dívat novináři, v jakých podmínkách v Československu žijí nejlepší sportovci… Až po revoluci v roce 1989 se dočkal satisfakce, byl prezidentem Havlem rehabilitován.

Zlatý týden Zátopkových na OH v Helsinkách 1952

20. července – Emil vyhrál běh na 10 000 m.

24. července – Dana získala zlatov oštěpu a Emil na trati 5000 m.

27. července – Emil triumfovalv maratonu.



Přečtěte si
hillaarkaa
16. 7. 2012 • 18:28

Pytlíka si nemyl

mandat
16. 7. 2012 • 06:03

Emil byl sportovec a rad se michal do politiky a to dobrovolne.

mandat
16. 7. 2012 • 06:03

Presne tak.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.