Ženy, které rakovina připravila o ňadra - Eva: Nemohla jsem se na sebe podívat! Milena: Rakovina byla až na posledním místě | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Ženy, které rakovina připravila o ňadra - Eva: Nemohla jsem se na sebe podívat! Milena: Rakovina byla až na posledním místě

Milena (57)
Milena (57) (Foto pro Aha! – Rossano B. Maniscalchi/Nadační fond Femina)

Rakovina prsu, jíž v Česku onemocní průměrně 6400 žen ročně, NEZNAMENÁ konec života!

Díky preventivním vyšetřením, která dokážou odhalit onemocnění v časných stádiích, je léčitelná a vyléčitelná! A poprat se lze i s jejími následky. Dosvědčují to životní příběhy těch, které po úspěšné léčbě absolvovaly nejen rekonstrukci prsu, ale odhodily stud a dokazují, že ani rakovina nezabrání být ženám krásné.

Milena (57): Rakovina a smrt tří nejbližších

Když Milena vypráví svůj příběh, nejdříve mluví o manželovi. „Při našich padesátých narozeninách jsme si poděkovali za vzájemnou podporu a ještě netušili, že se vše brzy změní,“ říká. Jen několik měsíců poté vyrazili na lyže do Harrachova. Při prvním sjezdu v polovině svahu zastavili a vychutnávali krásu hor.

Než ale dojeli dolů, bylo vše jinak. Manželovi se udělalo špatně, praskla mu výduť v mozku. „V nemocnici mu ji vyspravili, a když už to vypadalo, že půjde do práce, stalo se to podruhé. Následovalo dlouhé bezvědomí a potom celkové ochrnutí. Byl vězněm ve svém těle, všechno kolem sebe vnímal a o to to bylo pro nás horší,“ popisuje se slzami v očích Milena.

Trudným dnům však nebyl konec. Čtyři měsíce po lyžařském výletě měla Milena pocit, že jí něco táhne na levé straně u prsu. „Na pohmat nebylo nic zřetelné, mamograf nic neodhalil, ale na sonu – a kupodivu na druhém prsu – objevili tři atypická místečka. Nádory!“ říká. Následovala radikální operace. „Sama sebou jsem se nezabývala.

Prso sem, prso tam. Hlavně, že se o tátu postará dcera,“ vypráví. Podstupovala radikální léčbu, a aby toho nebylo málo, zemřela manželova maminka, Milenin otec a po půldruhém roce i milovaný manžel. „Během krátké doby jsem přišla o tři nejbližší. Není tedy divu, že moje trápení s

prsem bylo až na posledním místě,“ vzpomíná Milena, která má dnes rekonstrukci prsu za sebou a stala se i babičkou. „Bylo to šílené období, z kterého jsem si odnesla poznání, že příliš lpíme na životě, ale na druhou stranu si ho neumíme užívat,“ dodává.

Být, či nebýt?

Se statečnými ženami se můžete sami setkat na charitativní módní přehlídce návrhářky Jany Berg již v úterý 14. června od 20 hodin v pražském Rudolfinu. Pořádá ji nadační fond Femina, který vznikl s cílem poskytnout všestrannou pomoc ženám, které onemocněly rakovinou prsu, a podpořit je při jejich úsilí o plnohodnotný návrat do života.

U jeho zrodu stály špičky české hokejové reprezentace posílené řadou odborníků, např. docentem Janem Měšťákem, přednostou Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a FN Na Bulovce v Praze. Více o Femině najdete na: www.nadacefemina.cz. Pokud budete chtít úsilí lékařů podpořit, můžete na čísle účtu: 244906351/0300.

Eva (61): Deset let nepohlédla do zrcadla

Eva onemocněla v roce 1999. „Tehdy ženy o prevenci ještě moc nevěděly a o rakovině prsu se mluvilo jen šeptem,“ začíná vyprávět svůj příběh. Lékař ji uklidnil, že to, co si sama našla, je jen cysta. Vše hodila za hlavu a kontrolu téměř tři čtvrtě roku odkládala, až...

„Nevěřila jsem tomu, že mě moje tělo zradilo. Šla jsem tři kilometry pěšky domů a přemýšlela, jak se zabiju. Měla jsem pocit, že s nemocí nemohu bojovat,“ popisuje, že vše, co následovalo, bylo jako v mlze. „Jako bych to neprožívala já. Pak se pamatuji na ten příšerný pocit, když mi bylo řečeno, že mi musí odejmout celé prso,“ říká Eva. Od lékařky se jen dozvěděla, že se u nás rekonstrukce prsu zatím nedělají.

Zpět do života ji vrátilo až narození vnoučka. Trápení ale nekončilo. „Nechtěla jsem nosit protézu, vycpaná podprsenka také nebyla řešením, i když jsem věřila, že je to jen provizorium. Ale provizorium trvalo deset let,“ uvádí.

Deset let Eva nenosila výstřihy, nedívala se na sebe do zrcadla, manžel klepal na dveře koupelny. Lékařka jí říkala, ať ještě počká rok, potom další rok a čas ubíhal. Až se náhodou od jedné pacientky dozvěděla, že podstoupila rekonstrukci prsu v Brně. Začala proto shánět informace, řada lékařů ji od operace odrazovala, ujal se ji až primář Kliniky plastické chirurgie pražské FN na Bulovce Karel Urban.

Po deseti letech si poprvé užila moře, začala znovu chodit do posilovny. A hlavně se vrátil přirozený stav ve vztahu k manželovi... „Člověk by si měl splnit alespoň některé ze svých snů,“ dodává Eva.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.