Zákulisí fenoménu Přátelé: Oplzlosti, nadutost a sex
Když přesně před 30 lety odvysílala americká stanice NBC první díl sitcomu Přátelé, nikoho ani ve snu nenapadlo, že se z něj stane jeden z nejúspěšnějších seriálů všech dob. Jak už to ale bývá, za pozlátkem se někdy skrývá špína…
Tu, která doprovázela přípravu, odhalila někdejší scenáristka Patty Linová (54). Když Linová dostala nabídku podílet se na vzniku Přátel, tušila už od začátku, že to bude náročná práce. Jenže kamarádi jí přemlouvali. „Vynese tě to na vrchol!“ Jediné, co si z roku dřiny odnesla, bylo přesvědčení, že s něčím podobným už nikdy nechce mít nic společného.
A co ty v posteli?
„Svůj první den v Přátelích mám jako v mlze,“ píše Patty v knize Závěrečné titulky: Jak jsem se rozešla s Hollywoodem. „Seriál měl 14 scenáristů. Všichni jsme se sešli na nechutně drahé večeři. Byli to snobové, jezdili v kabrioletech a nakupovali značkové oblečení.“ Každý pracovní den měl 12 hodin a začínal schůzí v 10 dopoledne. Na ní se tým rozdělil na dvě skupiny, přičemž každá pracovala na jedné epizodě. Na schůzích se debatovalo o zápletkách i ději jednotlivých dílů. Když však docházely nápady, sklouzávala konverzace k někdy až nesmyslným debatám o sexu.
„Mluvili jsme o tom, jaký používáme druh antikoncepce, jestli jsme měli sex během menstruace,“ vypočítává scenáristka. „Když se mě někdo zeptal, jestli jsem někdy při sexu usnula a já řekla ne, jeden z kolegů zavtipkoval, že asi nejsem vdaná. Všichni se lámali smíchy. Debaty to byly neškodné. Ovšem byly vůbec nutné?“ Jen zřídkakdy se totiž stávalo, že by z takových diskuzí vzešly skeče do seriálu…
30 let od prvního dílu PŘÁTEL! Jak se změnili hlavní představitelé?
Nabubřelí herci
Když se nakonec zrodil rámec příběhu, odcházela Patty domů psát samotný scénář. Měla prý extrémní strach, že se jí nepodaří vymyslet dostatečně vtipné dialogy. Ještě víc se ale obávala toho, co následovalo. „Šlo o takzvané první čtení, kdy jsme se u snídaně sešli se samotnými herci, kteří scénář posuzovali,“ vypráví Linová. „Moje nadšení z nich vyprchalo během několika vteřin. Vypadali nešťastně, že ještě musí hrát v něčem tak okoukaném, s pusou plnou slaniny schválně shazovali velmi dobré vtipy, jen aby ukázali, že to oni mají poslední slovo.“ Podle připomínek herců se scénář musel následně upravit, a tak dialogy mnohdy ztratily původní lehkost. Přepisováním navíc autoři trávili celé noci, aby si na zkouškách znovu vyslechli, jaké má příběh nedostatky.
„Pak následovalo natáčení, což byla vždycky nejdelší noc. Neustále se zastavovalo, publikum bylo hladové a unavené, takže nereagovalo tak, jak režiséři očekávali. Kolikrát jsme i znovu na místě museli přepisovat skeče, protože odezva publika byla příliš chladná.“ Asi pro všechny strany bylo vysvobozením, když po jedné sezóně tvůrci neprodloužili Patty Linové smlouvu. Autorka pak ještě pár let pracovala v branži a v roce 2008 z Hollywoodu odešla. Praktiky při vzniku seriálu jsou jistě zvláštní, pravdou zůstává, že Přátelé byli vysíláni ve více než 100 zemích světa a jejich poslední epizodu v roce 2004 sledovalo jen v USA neuvěřitelných 51,1 milionů lidí… Bylo natočeno 236 dílů v deseti řadách!
Točilo se s publikem!
• Natáčení probíhalo vždy před živým publikem v pátek večer. Vstup byl zdarma, ale pro rezervaci bylo třeba opravdu top známostí.
• Natočení epizody zabralo 3 až 6 hodin. Pokud vtip nezafungoval, natáčení se zastavilo a hercům byly dodány narychlo přepsané scénáře. Mezitím ale diváci dostávali pizzu a vodu.
• Všech šest Přátel bralo stejně peněz. Začínali s 22,5 tisíci za epizodu a končili s 1 milionem dolarů za epizodu!
Seriál Přátelé